JUDr. Jan Diag Human Kalvoda

Jan Kalvoda, který musel opustit své ministerské křeslo v lednu 1997 kvůli aféře s falešným titulem, se vrací opět na scénu – tentokrát jako právník, zastupující firmu DIAG HUMAN kontroverzního podnikatele Josefa Šťávy, která po dvanácti letech vysoudila od státu více než 8 mld Kč. Od téhož státu, který reprezentoval čtyři a půl roku jako místopředseda vlády a ministr spravedlnosti!


Našim občanům nezbývá nic jiného, než vyjádřit svoji nelibost nad tím, že bývalý člen vlády vystupuje jako advokát ve sporu, o němž mohl získat exkluzivní informace v době, kdy o něm jako člen vlády jednal a aktivně hlasoval. A snad také doufat, že si náš článek přečte někdo z advokátní komory.


Vývoj kauzy (zdroj):


1991 – Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně dohodlo přijetí nabídky dánské firmy Novo Nordisk a společnosti Diag Human (do roku 1993 Conneco). Ve výběrovém řízení firmy ale neobstály.

9. března 1992 – Ministr zdravotnictví Martin Bojar sdělil firmě Novo Nordisk, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Kolem jejího představitele Josefa Šťávy se tehdy vynořila řada skandálů. Nic se mu neprokázalo.

1995 – Diag Human požadovala 500 milionů korun za ušlý zisk.

1996 – Diag Human snížila výši škody na 197 milionů korun. Ministr zdravotnictví Jan Stráský podepsal rozhodčí smlouvu, což znamenalo, že případ bude řešit arbitráž. Součástí dohody byl i slib mlčenlivosti.

1997 – Rozhodčí senát uznal nárok Diag Human, ale nezabýval se výší škody.

1998 – Potvrzeno rozhodnutí z roku 1997. Diag Human nabídla smír za 50 milionů a akcie společnosti Sevak. Ministryně Zuzana Roithová podala žalobu na neplatnost rozhodčí smlouvy. V roce 2000 soud žalobu zamítl.

16. prosince 2002 – Přezkumný senát potvrdil nález z června 2002, podle kterého musela ČR zaplatit firmě 326,6 milionu korun.

26. května 2003 – Diag Human zrušila jednostranně mlčenlivost a sdělila, že si vypočítala náhradu za obchodní ztrátu. Původně chtěla dvě miliardy korun, částku pak zvýšila o úroky z prodlení. Odhady hovořily až o deseti miliardách korun.

10. června 2003 – Sněmovna ustavila vyšetřovací komisi.

Září 2003 – Ministryně zdravotnictví Marie Součková pověřila zastupováním státu ve sporu advokáta Zdeňka Nováčka, a to bez výběrového řízení. Později se objevilo podezření, že Nováček své služby předražil. Smlouva mu určila odměnu deset milionů korun bez ohledu na výsledek sporu. 3. listopadu 2004 – Nejvyšší státní zastupitelství kauzu znovu otevřelo. Policie vyšetřovala okolnosti přerušení spolupráce Diag Human s firmou Novo Nordisk.

6. ledna 2005 – Exministryně Součková byla obviněna z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli smlouvě s advokátem Nováčkem. Soud v této kauze ještě neskončil, Součková byla zatím nepravomocně osvobozena.

31. března 2005 – Sněmovní vyšetřovací komise konstatovala, že ČR udělala chybu, když předala svůj spor s Diag Human arbitráži. Větší šance na úspěch by jí prý skýtala soudní cesta.

23. srpna 2005 – Podle posudku společnosti Ernst and Young by měl stát vyplatit Diag Human 2,5 až 4,6 miliardy korun.

1. února 2006 – Ministerstvo zdravotnictví nemusí podle rozhodnutí soudu advokátovi Nováčkovi vyplácet deset milionů korun.

10.7.2006 – Policie nezjistila, že by někdo při rozhodčím řízení mezi firmou Diag Human a Českem uváděl nepravdivé údaje či se snažil ovlivňovat svědky. Policejní prověřování okolností prohrané arbitráže tak skončilo odložením.

11. června 2007 – Vláda souhlasila s dohodou ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) s právními zástupci firmy, že mlčenlivost bude zrušena.

25. října 2007 – ČR dle Julínka nehodlá vzdát spor s Diag Human, přestože má omezené možnosti zvrátit vývoj v kauze.

13. srpna 2008 – ČR prohrála arbitráž s Diag Human, zaplatit musí 8,33 miliardy korun. Firma požadovala 14 miliard korun.Stát prohrál – zaplatí téměř devět miliard


Kalvoda: Penále 1,3 milionu denně. Solidní pozice pro jednání

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments