Jak se pozná, že budou volby? ODS začne strašit

Konstatování z titulku je v podstatě dokonalým popisem politické práce ODS a nebylo by třeba k němu cokoliv dodávat, přesto si pár slov neodpustím. Čím ODS straší? Prostě tím, co se stane, až nebude u moci. Úpadek, diktatura a konec světa s ČSSD, nebo prosperita, svoboda a světlá budoucnost s ODS, nic mezi tím – přesně tak bije ODS na poplach ve snaze voliče zastrašit a potom je vystrašené a dezorientované pochytat a zavřít do vlastní klece. ODS může strašit státním bankrotem pod vedením ČSSD (co na tom, že zatím to vždy bylo spíše naopak) po libosti, na skutečnosti, že nejde o nic jiného, než o variaci na známý trik zloděj křičí: chyťte zloděje, to nic nezmění.


ODS totiž potřebuje odvést pozornost od sebe sama a od stopy (podobné, jako zanechává slon v porcelánu), kterou otiskla do situace v České republice. Nebo to snad nebyla ODS, kdo podpořil (pravda, sestavoval Kalousek) na růstu založený rozpočet v době krize? Nebyla to snad ODS, kdo falšoval účetnictví a zametal ztráty pod koberec do Konsolidační agentury? Není to snad ODS, kdo je dědicem sociálně-inženýrského konceptu tvorby nových elit založeného na principu zhasnout, neptat se po původu peněz a hlavně hodně rychle utíkat před právníky? A není to snad právě ODS, kdo hájí zájmy takto nově vzniklých elit, jejichž jádro netvoří schopní podnikatelé, ale všehoschopní grázlové? Rozkrádání, podvody, chytračení, pletichy, korupce a systematická pauperizace – to vše provází ODS u moci jako věrné sestry.


To, že ODS sáhla po osvědčeném strašení, má i další velmi dobrý důvod: potřebuje odvést pozornost od svého vlastního programu. Lidí, kterým jsou plány a metody ODS skutečně ku prospěchu a jejichž rozhodnutí pro tuto stranu je přísně racionální, je totiž příliš málo na to, aby mohli ODS zajistit solidní volební výsledek. Strana proto potřebuje získat i hlasy těch voličů, kteří z jejího vítězství žádný prospěch mít nebudou – v podstatě je potřebuje svést – a proto potřebuje, aby se o jejím programu diskutovalo co nejméně a předvolební agitace se odbývala spíše na platformě emocí, než na platformě věcných argumentů. ODS sice potřebuje udat, co navařila, ale vůbec nepotřebuje, aby jí kdokoliv koukal pod pokličku.


Proto strašení. Je levné. Je bezpečné. Je efektní. Je efektivní. A na Čechy pořád ještě zabírá.


Převzato z blogu Tribun


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments