Jak se pyromani prohlásili za hasiče…

Tak máme za sebou událost roku. Alespoň soudě podle ohlasů české politické žurnalistiky se jí stal ustavující sněm TOP 09.
 
Nepochybně – proti představení modrých minulý týden to byla dost nuda. Jen samý úsměv a jednomyslnost! A velká uklidňující slova – když budeme všichni spolu pracovat, tak to zvládnem nebo – budu vás honit tak, že některým z vás bude toho hlasu pro mne líto… A samozřejmě – zaklínání se občanem ve všech pádech.
 
Prostě – průběh obvyklý a očekávaný. Vytvořila se pouze nová partaj, která ovšem má a měla jediný cíl – udržení Miroslava Kalouska a pár dalších provařených figur v parlamentu prostřednictvím fajfky a rozšafného klábosení Karla Schwarzenberga.
 
Normálně bych si ušetřil čas na něco lepšího, než je popisování téhle selanky, jenže v jejím konci se stalo něco, co mne dokonale dostalo. A co jsem musel vzít vážně, protože to signalizuje, že původní první plán – udržení Kalouska v politice a sesbírání hlasů otrávených voličů ODS už byl rozhodně překonán a máme co do činění s novou politickou kvalitou a dost možná i se zásadním přemalováním politické mapy ČR.
 
Míním prohlášení sněmu, které dal v jeho závěru prohlasovat právě Kalousek. Totiž že TOPinky nevstoupí do žádné příští vlády, která nebude snižovat schodek státního rozpočtu! V první chvíli jsem se začal hrozně chechtat – tak pyroman si odhlasoval, že zakáže sirky a stane se vrchním hasičem? Vždyť pohleďme na sestavu místopředsedů. Jestli se nepletu – až na Drábka – samí lidovci. Další významné posty v partaji jistě obsadí kumpáni typu Severa či zpívající pudřenka, na které se zatím nedostalo. Co to má co dělat s pyromanií? Velmi mnoho. TOPinky chtějí být tím, kdo bude teď vlastním tělem chránit české státní finance před rozvratem. Děj se co děj! Kde je ten pyroman? Skryt ve skutečnosti, že každá řádná a uvědomělá TOPinka byla minimálně ve třech minulých parlamentech za lidovce. O takovém Severovi si myslím, že byl snad ve všech, počínajíc rokem 92… Nejen to. Lidovecký poslanec byl vždy POSLANCEM VLÁDNÍM! S výjimkou periody 98-02. Vždycky! Vždycky odhlasovával předložený státní rozpočet, vždycky byl pro. Dokonce i za oposmlouvy, pokud se pamatuji, pomohli dnešní strážci svatého grálu tehdejší sociální demokracii formálně překonat jako by stávkující ODS při schválení rozpočtu nejméně dvakrát! Jinými slovy, z osmnácti dosud schválených rozpočtů České republiky jich lidovci, tedy Parkanová, Kalousek, Severa a spol. prosadili svými hlasy nejméně šestnáct! Dnes říkají – státní finance jsou v totálním rozpadu – politici neodpovědně rozhazují a MY, MY TOP 09 TO ZASTAVÍME! Nikoho ani nenapadne, aby se aspoň trochu začervenal! Nemluvě tedy už o posledním schváleném rozpočtu na rok 2009. Z dílny – no koho že? No ano, vážení! Z dílny samotného hospodáře nejodpovědnějšího – Miroslava Kalouska. Rozpočet, který byl dokonalým zmetkem od samého počátku! Rozpočet, který byl postaven na růstu hospodářství 5%. A to v situaci, kdy bylo jasné, že hospodářství nejen že nebude růst, ale že jedinou otevřenou otázkou je, o kolik HDP klesne! Přesto Kalousek tenhle nesmysl -mimořádně nestřídmý nesmysl, prosadil. Hlasy ostatních přičmoudlých TOPinek! Ani trochu studu. Ani trochu. Jak by si sekyra ve státní kase o rozměru bratru čtvrt bilionu Kč vyžadovala…
 
Ne dosti na tom. Ve zveřejněném programu, resp. jeho nástinu, je to samá spoluodpovědnost. Tu pacienta, tu budoucího důchodce, tu studenta. Protože nejsou veřejné zdroje. Mohl bych teď rajtovat na tom, že v témž programu není ani slovo o tom, že TOPinky hodlají tvrdě zprůhlednit a zpřísnit tendry na státní a veřejné zakázky, aby tudy neutíkaly státní prostředky ve velkém. Notabene, právě na tohle jsou Kalousek a ostatní matadoři a matadorky minulých parlamentů a vlád kovanými experty! Nebudu, to si nechám na jindy. Připomenu něco jiného. Totiž opravdové orgie bezúčelného vyhazování státních peněz z populistických důvodů – kvůli kupování hlasů voličů! Ano – míním tím šílenou činnost parlamentu těsně před volbami v roce 2006. Pamatujete? Pamatujete na největší tehdejší odhlasovaný průval na státní kasu? Zavedení šíleného porodného? Pamatujete, kdo ten návrh tenkrát přeložil a obhajoval až na krev a dosáhl jeho protažení sněmovnou? Ano, vážení, ano! Byl to pan poslanec – SEVERA! A nejen to. Vzpomínáte na tehdejší volební billboardy KDU – ČSL? Ty se šťastně se usmívajícím politikem? A nápisem – maminky, dodrželi jsme svůj slib? A pamatujete také kdo byl tím usmívajícím s politikem? Ano, sám Miroslav Kalousek osobně! Stan by mi udělal velkou radost, kdyby našel někde v archivu fotografii tohoto volebního plakátu a doplnil jí tenhle článeček… Myslím, že je jasné, že TOPinky nejsou skutečně ničím jiným,než partičkou pyromanů, kteří si někde drze ukradli hasičské uniformy a teď troubí hoří! Za patřičného ohlasu medií, vyděšených voličů a prostě vůbec všech, kteří mají krátkou nebo selektivní paměť. Mohl bych teď skončit. Nějakou efektní větou. Kdyby situace nebyla ještě daleko vážnější než se zdá. Absurdní divadlo totiž definicí tohle masopustního trdlování exlidoveckých maškar zdaleka nekončí.
 
Přiznám, že jsem Kalouska sice nikdy ani trochu nepodceňoval a považoval jsem jej za, s odstupem, nejlepšího taktika mezi českými politickými bafuňáři. Nicméně jsem ho přesto nedocenil. Myslel jsem totiž, že jeho projekt je na jedno volební období. Něco jako Unie svobody, zelení a tak. Než lidé prohlédnou. Pak že se konečně nad tímhle extrovním exemplářem všeho, co obsahuje česká politika, definitivně zavře voda. Neuměl jsem si totiž představit, že najde parketu, která mu umožní přežít. Uznávám, že proti Miroslavu Kalouskovi jsem trapný nedouk a amatér. On totiž využil chvilkové šance. Chvíle, kdy ODS je zaměstnána svými vlastními problémy, chvíle, kdy prostě na Kongresu, kde měla schválit programovou platformu, chvilkově zaspala. Neakcentovala, v partajních šarvátkách, téma záchrany státních financí! Jejich tak oblíbený evergreen. A tohle téma uchopil mazaný Kalousek a dokonale si je přisvojil! Prostě TOPinky nebudou ve vládě, která se nezaváže snižovat státní dluh! A basta! Za tímhle je mimořádně chladný kalkul. Tak chladný, že být takovým Petrem Nečasem, o kterém zasvěcení tvrdí, že je jediným z vrcholného grémia ODS, kdo je absolutně čistý a se zašitými kapsami, měl bych na jeho místě podstatně divočejší sny, než jaké prezentoval Topolánek na jejich kongresu!
 
Proč? Na tuhle otázku nalezneme odpověď pokud si představíme možné varianty povolebního uspořádání. Jaké jsou nejpravděpodobnější možné kombinace?
 
1. Vítězství ČSSD s možnými podvariantami:
levicová koalice s KSČM
velká koalice s ODS
koalice s TOP a KDU nebo jen s TOP
2. Vítězství ODS:
vláda složená z ODS + TOP + KDU
velká koalice pod vedením ODS
Proč by to mělo ODS nahánět husí kůži? Protože každému je dneska jasné, včetně ODS , že nejbližší dva, ale spíše tři roky prostě nějaká konsolidace a snižování schodku nebude možná! Nelze v krizi ořezat sociální dávky typu podpor v nezaměstnanosti a podobně, nemá li dojít k sociálním nepokojům! To je zřejmé všem. I Kalouskovi. Podobně ví, že pokud vyhrají sociální demokraté, nemohou, aniž by se nestali nevěrohodnými, nenabídnout socialistům variantu nekomunistické vlády. Podobně ví, že vláda, která nastoupí, asi nebude na svém konci právě populární. A že vládou s ČSSD by si zavřel kyslík pro další volební periody. Jak se tomu vyhnout? Inu – stanovením nesplnitelného kriteria!
 
To ale neřeší problém vlády s ODS. Na té samozřejmě je zájem. Jsou ve hře ještě velké, opravdu velké fláky! LČR. Letiště. ČEZ. Zdravotní pojištění – a Hovorka teď už překážet nebude… A vědí, že tahle vláda také nebude na svém konci zrovna populární. Takže i tady je potřeba si vyklajmovat a obsadit roli čestného Fridolína. Kalousek dobře ví, že ODS nebude moci vyrovnávat rozpočet, nepřijde li nečekaný zázrak velkého hospodářského oživení. Prostě nebude z čeho. A že nejspíš ztratí tzv. měkké voliče. Naivky, které dostane na hesla o strachu z Levice. Protože problém vlastní peněženky dostane přednost před stínem oranžového přízraku!
 
Kalousek umí sakra počítat! Ví, že pravice pro další volby, pokud je vyhraje, bude disponovat pouze nejspíš svým tvrdým jádrem. Skutečně důsledně pravicovým voličem! Toho, který nepotřebuje a nebude potřebovat sociální solidaritu. Toho, kterého zajímají jen co nejnižší daně a co největší podpora pro byznys! A ví, že pokud chce přežít, dlouhodobě přežít, musí najít pevnou a relativně velkou voličskou základnu! Už nikdy nebýt závislý na náladě a rozmaru úzké skupiny věřících babiček z jižní Moravy, které pomalu vymírají! Kdepak. On ví, že z pravicových stran přežije jen ten, kdo uchopí výše popsaný tvrdý a stálý elektorát! Stejně dobře si spočítal, že tento elektorát má do značné míry i jisté morální zásady. Že mu už začínají být nesmírně protivné nové a nové průvaly kmotrovské ODS. Že mu vadí korupce. A ví, že tito voliči preferují tzv. zdravé státní finance. Proto, především proto uchopil tohle téma! S ním prostě zadlužování, další zadlužování nebude možné! On je hráz odpovědnosti! Být Petrem Nečasem, nespím! Kalousek ukradl jemu, a tím i ODS, hlavní téma. A dost možná i volební základnu. Co teď udělají se svým dokonalým Vetřelcem modří? Vetřelcem, který je hodlá dokonale vyžrat zevnitř?
 
Samozřejmě – předpokládá to, že tvrdé jádro pravicových voličů má mimořádně děravou paměť. Nebo že je totálně zoufalé… Pak je Miroslav Kalousek na koni. Vlastně na koni ne. Na hasičském autě. Ukradeném. Občanům téhle země. A také ODS. Pro Kalouska a jeho partu politických mrtvol je to šek na politický život po životě. Až vyhasne kouzlo knížecí fajfky.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments