Jánošíci naruby

Ekonomický program nynější pravo"levé" vlády se mi jeví ve stručnosti asi takto:


  • Výhody nejbohatším (t.j. bankám, oligarchům, korporacím, globálním firmám, právnickým osobám…) zůstanou zachovány

  • Přísný metr se vezme na drobné podnikatele, kteří jsou zvýhodňováni na úkor zaměstnanců. Což o to, zvýhodňováni jsou a nějaké minimální daně by odvádět měli. Trvale prodělečný podnikatel je ekonomický nesmysl – proč by někdo podnikal, když by měl z toho trvalý prodělek. Smutným faktem ale je, že od značné části tzv. podnikatelů, kupř. víceméně nezaměstnatelných občasných a sezonních "zaměstnanců" na živnostenský list v předdůchodovém věku, kteří jsou rádi, že jsou rádi a perou se o minimální výdělek a proplacení faktur, velký přínos do stání kasy čekat nelze. A lze spíš očekávat, že po zavedení minimální daně naroste počet žadatelů, bývalých podnikatelů, na pracovních úřadech. Naproti tomu naši "Jánošíci" peníze tam, kde se vysloveně "válejí", tj. u privilegovaných bohatců zjevně brát nechtějí.


Naproti tomu mají v plánu ještě víc osekat státní rozpočet zejména na výdajové straně,. Lze očekávat, že boj s korupcí bude stejně nesmiřitelný jako doposud, to je víceméně nijaký a, že se prostředky z daní přeskupí do jiných kapitol – po vstupu p. Babiše bych očekával daňovou podporu podnikání v některých odvětvích potravinářství a zemědělství. Dále bude "flexibilizována" a "zkonkurenceschopńována" pracovní síla, mzdy všeobecně a, zejména u státních zaměstnanců (vyjma vojáků, kteří plní tak důležité úkoly v zahraničních misích), tlačeny směrem dolů, likvidovány zbytky pracovního práva, o které "levice" v uplynulých dvaceti čtyřech letech tak tuze bojovala, likvidován sociální stát, outsourcovány a zpoplatňovány služby obyvatelstvu a daňově zatěžována tzv. střední vrstva, zejména zaměstnanců, kteří nemůžou "optimalizovat" své účetnictví. Vždyť kdo by jinak financoval chod státu, kde by stát bral peníze na četné "veřejné" projekty?


Výsledkem pravděpodobně bude další příjmová polarizace, růst sociální nesouměřitelnosti, atomizace společnosti a růst sociálního napětí. 


Akorát si kladu otázku – co v takovéto vládě dělá tzv. "sociální" demokracie plná různých přátel a přítelkyň?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments