Je současná krize důsledkem zločinu nevídaných rozměrů?

Dnes budu opět psát na téma, v němž jsem amatérem (a jistě mi to bude diskutéry hned vytknuto). Nicméně o současné světové finanční a ekonomické krizi dnes píše kdekdo, takže si dovolím něco říci i já. Pohříchu to bude spíše jen upozornění na mínění skutečného odborníka, takže mi snad bude odpuštěno.

Z několika zdrojů ke mně dolehlo upozornění na pozoruhodný rozhovor známého amerického publicisty Billa Moyerse s profesorem ekonomie a práva na Universitě v Missouri, Williamem K. Blackem. Ten je expertem na bankovní podvody velkého rozsahu a účastnil se objasňování tzv. “savings and loans krize” z 80. a 90. let.


Stručně řečeno, W.K.Black říká, že současná krize je důsledkem obřího systematického podvodu, do kterého byli zapleteni špičkoví manažeři amerických finančních institucí, manažeři institucí, které je měly kontrolovat (včetně renomovaných auditorských firem), i politici (demokraté i republikáni), kteří záměrně zlikvidovali většinu regulačních a kontrolních mechanismů, které by mohly podvodné jednánání včas odhalit a zastavit. Říká, že účastníci tohoto kolosálního podvodu dobře věděli, že organizují “pyramidu”, která musí zkrachovat a že prodávají “zkažené zboží”. Dobře věděli, že to nakonec povede ke krachu institucí, které řídili, ale bylo jim to jedno, protože na té pyramidové hře sami enormně vydělali.

Tato záležitost přímo ohrožující samotné základy finančního systému a americké společnosti by podle něj měla být rychle vyšetřena FBI, viníci by měli být bezodkladně zbaveni svých funkcí a potrestáni a na jejich místa by měli být rychle jmenováni lidé, kteří v tomto podvodném schématu nebyli namočeni (Black nepochybuje, že takových je ve finančnictví velká většina). W.K.Black je přesvědčen, že současný přístup americké vlády ke krizi (zakrývání skutečného stavu věcí, faktická ochrana těch, kteří vše způsobili) je špatný a neúčinný. Domnívá se, že kdyby se veřejnost dozvěděla pravdu v plném rozsahu, nevedlo by to ke kolapsu způsobenému naprostou ztrátou důvěry v systém, ale veřejnost by naopak dokázala ocenit energický a pravdivý přístup vlády a justice, odhalení viníků a jejich nahrazení nezkompromitovanými lidmi.
Black poskytl v tomto smyslu i svědectví výboru amerického Senátu.

Jak říkám, jsem amatér a nedovedu posoudit, jestli ten přístup, který zvolila americká vláda (v podstatě chlácholivě zakrývat skutečnou povahu, rozsah a viníky krize, zachraňovat systém obřími infuzemi peněz z veřejných zdrojů a na úkor celého světa) opravdu přece jen není nutným zlem, které zabrání úplnému kolapsu. Je docela možné, že zásadový postup, který navrhuje W.K.Black by napáchal více škody než užitku. Kdo ví…

Ale ať je to jak chce, těch obrovských podvodů už bylo nějak moc – loans and savings, Enron, Madoff, toxické produkty…

*******************************************
Když jsem se někdy koncem 90. let na abiturientském setkání pohoršoval nad těmi mnoha nepravostmi provázejícími český privatizační proces, jeden kolega (bývalý člen KSČ) mi poněkud škodolibě řekl: „Co se divíš? Šikovný podvod je přece základní metodou kapitalismu! Když někoho napálím a prodám mu vadné nebo bezcenné zboží, je to přece jeho chyba, že je tak hloupý! Vždyť víš, že i jeden moc významný politik říkal, že je v pořádku udělat při hře faul, když se rozhodčí nedívá!”.

Před dvaceti lety jsme si mysleli, že heslo „kdo nekrade, okrádá rodinu”, je produktem onoho špatného a neefektivního společenského a ekonomického systému, který tady tehdy panoval. Mnozí jsme si mysleli, že vyspělé západní země, v první řadě USA, mají dobře vyvinutý právní systém, který zajišťuje, že se podvodné jednání prostě nevyplácí. A ještě víc jsme si mysleli, že lidé na Západě jsou na mnohem vyšší morální úrovni, protože nejsou zkaženi prohnilým komunistickým systémem.

Obávám se, že to byla veliká iluze. Obávám se, že rozsah ekonomické kriminality je v té liberalizované kapitalistické společnosti (americké i naší) nesrovnatelně vyšší, než tomu bylo za komunistů. Je to smutné, ale bohužel je tomu tak.

Nemyslím, že je to nutná daň za svobodu a relativní ekonomickou prosperitu. Nechci, aby kapitalistický a svobodný systém zkrachoval na hamižnosti a zlodějství malé vrstvy superbohatých podvodníků.

Mělo by se s tím asi něco dělat…
 
Převzato z blogu autora na www.aktualne.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments