Je to ještě Topolánek? Ale je.

Zpravodajský server iDnes zveřejnil obsáhlý rozhovor s premiérem Topolánkem. Zní to neuvěřitelně, ale byl jsem schopen to přečíst až dokonce, aniž bych pocítil touhu pověsit ho za ty jeho erbovní guľe do průvanu. Odpovídal věcně a rozvážně, místy i s humorem (což samozřejmě ještě neznamená, že bych s ním souhlasil) a „vypěnil“ až ke konci, když přišla řeč na jeho nedávnou dovolenou na Sardinii. Přesto se obvyklá porce arogance smíšené s agresivitou nekonala.

Z odpovědí páně Topolánkových vybírám a s náležitým komentářem předkládám…

Perličky se sice většinou uvádějí až nakonec, ale touto je třeba začít, protože velmi dobře vystihuje, v jakém tónu se nese celý rozhovor: „Podle všech kritérií tato vláda patří k těm nejlepším, které tady kdy byly…“ Jaká by to mohla být kritéria, když stabilita, podpora v parlamentu, ani oblíbenost u veřejnost to nejsou? Že by to kritérium jediné  – a jedno z jednoho jsou všechna – totiž je to moje vláda?

Toto chvastounství se jeví velmi úsměvně vedle realistického a několikrát zopakovaného přiznání: „Pokud koalice neprojde v létě katarzí, která by znamenala potvrzení koaliční většiny, tak podzim může znamenat konec vlády. Nepřeji si to, nejsem ani defétista, ale racionálně hodnotím situaci ve Sněmovně.“ Nebo chce Topolánek jen postrašit své ovečky, že přijdou o korýtka, tak aby radši poslušně hlasovali a nemudrovali? Zřejmě ano, protože na adresu Lidovců říká: „Jejich poslanecký klub nemá vůbec pod kontrolou hlasování pana Hovorky.“ To jsou ale paradoxy. Když projeví Paroubek názor, že by poslanci za ČSSD měli hlasovat v souladu se stanoviskem svého klubu, hned je vláčen médii za své „diktátorské praktiky“. Jenže když jde o vládní koalici, to je hned jiná, to je kázeň a uniformita nejvyšší ctnost, Podobě je poslanec opozice, který hlasuje s vládou, označen za odvážného, zatímco takový poslanec ODS Tlustý, když nehlasuje s vládou, je „atentátník.“

Nejlepší bude vše řádně a správně vysvětlit, tedy svést to na někoho jiného: „Má to několik důvodů. Vláda je křehká. Opozice navíc na nás neurvale útočí.“ Není náhodou „skákání vládě po krku“ hlavním úkolem opozice? Jinak by to přeci byla koalice, ne? Ideál Národní fronty z hlaviček českých páníčků zdá se ještě nevyvál.

Zřejmě největší kontroverze, a nejenom v koalici, jsou momentálně kolem situace ve zdravotnictví. Dokonce se objevily i spekulace o odvolání ministra zdravotnictví Julínka. Co na to premiér? „Julínek dlouhodobě připravoval reformy, s kterými já bytostně souhlasím. Nezpochybňuji jeho pozici, (…) Spekulace o jeho výměně jsou naprosto nesmyslné. Jeho postavení je naopak nesmírně pevné.“ Podle premiéra zřejmě dobře pracuje jen ten ministr, který proti sobě dokáže poštvat co největší část národa. Aneb čím méně lidí má z nějakého opatření prospěch, tím lépe, protože cokoliv jiného by byl přece populismus. Zřejmě proto se také o snižovaní daní jenom mluví, ale v praxi se zvyšují, či alespoň stabilizují za pomoci takových špinavých triků a uměle zkonstruovaných základů daně, jako je superhrubá mzda.

A samozřejmě nemohla nepřijít řeč na radar. Kdy bude podepsaná smlouva? Až  bude. „Jedna smlouva ještě není hotová kvůli různým pohledům na daně. Condoleezza Riceová by je měla přijít podepsat, a v tuto chvíli není ještě přesně stanovený termín, ale není už daleko.“ A možná ještě o chvilku déle.

A kdy půjde do parlamentu k ratifikaci? Ani to nebude jen tak, bez ohledu na to, že ještě není. „Pak samozřejmě nepůjdeme do ničeho, co by ohrozilo ratifikaci těch smluv. Předpokládám však, že se to odehraje až po krajských volbách.“ Neboli pan premiér si je velmi dobře vědom toho, že prosazuje něco proti vůli naprosté většiny národa, a že by se to mohlo odrazit na volebních preferencích.

Také je na třeba na pravou míru uvést pomýlené názory odpůrců radaru. „Já jim jejich názor neberu, ale nezabývají se tou věcí a nemohou jí ani moc rozumět. (…) Přitom je lež, že nejsou k dispozici informace. Těch je naopak nebývale hodně. Nikdy jich v podobném případě nebylo tolik.“ Tak je dost informací, nebo té věci není možno rozumět? Právě že je informací dostatek – a jasně z nich vyplývá, že plán na rozšiřování PRO do Východní Evropy a budování radaru v Brdech je špatný. A čím více těch informací je, tím silněji to z nich plyne.

A nakonec citát, kterým mne Topolánek nejvíce překvapil, protože tolik erudice bych zrovna od něj nečekal: „Mnozí lidé si dodnes například myslí, že první světová válka vznikla proto, že srbský anarchistický student Gavrilo Princip zastřelil následníka trůnu. Všichni však víme, že kořeny konfliktu byly daleko hlubší, atentát byl možná jenom spouštěcím mechanismem.“ (Řekl to v souvislosti s Tlustým, proto jsem také o něm psal jako o „atentátníkovi“.)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments