Jeden dolar nepadne všem

Lenka Zlámalová skvěle vystihla příčiny současné krize (HN 4. 2.). Za krizi může euro. Jako jedna velikost konfekce nepadne všem, ani euro není vhodné pro různě vysoké a tlusté země. Kdyby nebylo eura, nebyla by irská a španělská hypoteční krize, nedošlo by k růstovému přehřátí Irska a Španělska, nedošlo by k podchlazení Německa a Francie. Irové by podle paní Zlámalové bez eura dnes mohli vesele devalvovat a bylo by jim dobře. Krize by byla zažehnána.

Objev paní Zlámalové má širší platnost. Podle Mundellovy teorie optimálních měnových zón jsou ze všeho nejméně vyhovující zónou pro jednu měnu USA. Jedna měna nemůže být jasně vhodná zároveň pro slunnou Kalifornii a promrzlou Aljašku. A jak jen trpí pohyby úrokové míry ubozí Havajané, k jejichž hospodářským potřebám americká měnová centrála (Fed) už vůbec nepřihlíží!

Americkou krizi způsobil dolar. Příznaky jsou stejné jako ve Španělsku, táž hypoteční bublina, a pro jednoho příliš levné a pro druhého drahé peníze. Američané to dobře vědí a Lawrence Summers, náčelník sboru prezidentových ekonomických poradců s Christinou Romerovou pracují na tajném plánu spočívajícím ve zrušení celoamerického dolaru a zavedení padesáti státních měn.

Tým Kolumbijské univerzity kolem profesora Mundella testuje, zdali by bylo možno alespoň některé státy spojit do měnových unií. Tím by se oslabily námitky jiného nositele Nobelovy ceny, konzervativního G. Beckera, který tvrdošíjně namítá, že by padesát měn států USA mohlo poněkud komplikovat obchod a přeshraniční placení alimentů. Zatím nejlepší výsledky by ukazovala měnová unie Kolumbijského distriktu a státu Washington. Škoda, že obě lokality leží na břehu jiného oceánu.

Zatímco Francouz Trichet v čele ECB farizejsky vnucuje zemím jako my prožluklé euro, Merkelová už domlouvá se Sarkozym odtržení německé marky. Z teorie měnových zón Angele vyplynulo, že je nutno ale zavést zároveň západní i východní marku. Němečtí ekonomové se však nyní emotivně přou, čím se má platit v západním Berlíně.

Také v Čechách vzdělaní ekonomové považují vstup do eurozóny za teoreticky překonaný. Zajímavou vizi nabízí neúnavný Václav Klaus, který navrhl, aby se v českých krajích užíval pražský groš a v druhé části země pak moravský denár. Pavlu Kohoutovi z modelování tohoto přístupu vychází závratný růst zejména na Jindřichohradecku, zatímco s eurem má Slovensko do tří let hanebně zkrachovat.

Teoretici se nemohou vyrovnat jen s jedinou věcí. Že velká krize (deprese) třicátých let přišla do Evropy i bez eura. Zdá se, že tehdy byl jediný viník. Důkazy jasně svědčí proti dolaru.

Převzato z blogu autora na www.aktualne.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments