Jen co Obama rozhovory s Íránem odmítl, hned se k nim „otevřel“

Srpen 06, 2010

obama-xPouhé dva dny poté, co ministerstvo zahraničí USA dalo jasně najevo, že Bílý dům odmítá íránský návrh na přímé rozhovory, Barack Obama zničehonic prohlásil, že je ochotný zúčastnit se nějakých hypotetických rozhovorů s Íránem někdy v budoucnu.


Na setkání s „významnými představiteli médií" lehce zmatečně řekl, že sankce proti Íránu byly způsobeny nabídkou k jednání, žádné takové rozhovory ale neprobíhají, nicméně je jim prý „otevřený".


Současně s vágními řečmi o „cestě" k rozhovorům ale Obama zároveň obvinil Írán z „ideologického odhodlání získat jaderné zbraně", kvůli čemuž prý nemůže odstoupit od svého civilního jaderného programu.


Íránská ideologie přitom míří přesně opačným směrem, neboť nejvyšší duchovní vůdce země ajatolláh Chameneí už dříve vydal fatwu, která Íránu zakazuje vlastnit nebo vyrábět jaderné zbraně. Barack Obama naproti tomu ale sám v dubnu prohlásil, že věří, že USA mají neodmyslitelné právo zaútočit na Írán jadernými zbraněmi jako první.


Obama ale není sám, koho jaksi „povinné" nepřátelství vůči Íránu tváří v tvář realitě nutí k blábolení. Britský premiér David Cameron totiž obvinil Írán, že už jaderné zbraně dávno má. V projevu o tureckém zájmu připojit se k Evropské unii Cameron prohlásil, že členství by Ankaře pomohlo „řešit četné problémy, „třeba ten, že Írán má jadernou zbraň".


Někteří Cameronovi poradci pak tvrdili, že se přeřekl a že se omlouvá, další trvali na tom, že chtěl mluvit o íránské snaze jadernou zbraň získat.


David Cameron před pár dny rozzuřil Izrael, když pásmo Gazy označil za „vězeňský tábor", a po nynějším úletu se jeden opoziční labouristický poslanec neudržel a prohlásil, že Cameron „stále více získává pověst zahraničně-politického trouby, který má obě nohy pravé a obě pevně zaklíněné ve své puse."


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments