Jižní Korea navrhuje tříetapové znovusjednocení se Severní Koreou


Srpen 15, 2010

 

[Moskva] – Jihokorejský prezident Lee Myung-bak navrhl tři etapy sloučení s komunistickou Severní Koreou. V neděli o tom informovala agentura Nová Čína.

Ve svém projevu na slavnostním setkání v Soulu u příležitosti 65. výročí osvobození Korejského poloostrova od japonské koloniální nadvlády v letech 1910-1945, Lee řekl, že současné mezikorejské vztahy potřebují nové paradigma, a proto by bylo „nutné, aby obě strany zvolily koexistenci místo konfrontace, pokrok místo stagnace,“ sdělila agentura.

Řekl, že Soul a Pchjongjang by měly vybudovat mezikorejské „mírové společenství“ v prvé řadě pro zajištění bezpečnosti a shody na Korejském poloostrově, a pak pracovat na „hospodářském společenství“ pro komplexní výměnu a vzájemnou prosperitu. Poté, že mohou obě strany vytvořit skutečné „národní společenství“, řekl Lee, podle Xinhua.

Lee řekl, že nastal čas na diskusi o zásadních opatřeních na sjednocení obou Korejí, jako například „sjednocení daní“, aby se připravily na obrovské finanční zátěže v případě, že obě Koreje uskutečnit znovusjednocení, oznamuje agentura.

Podle studie jihokorejského parlamentního výboru Soul očekává, že v případě sjednocení obou Korejí budou náklady činit 1,3 biliony dolarů, sdělila místní média.

Lee však řekl, že odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova by měla být v současné době ta nejdůležitější věc, sděluje agentura.

Rozhovory o jaderném programu Severní Koreje, zahrnující Rusko, Japonsko, Čínu, Spojené státy a obě Koreje, byly zastaveny loni v dubnu, kdy Pchjongjang odstoupil z jednání na protest proti „odsouzení svých raketových zkoušek“ Organizací spojených národů.

Převzato z rian.ru

Překlad: Aram

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments