K Ukrajině stručně

Existuje klasické dilema, co má větší váhu. Je to právo na sebeurčení, nebo teritoriální integrita? V evropské historii na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Náš stát je zde díky tomu, že Rakousko-Uhersko a jeho zákony měly nižší váhu než právo Čechoslováků na jejich vlastní stát. Na druhou stranu stále řešíme problém Basků, Skotů, nebo momentálně severních Italů, kteří tvrdí, že zde není důvod pro udržování nějakého slepence podpořeného historickými hranicemi.

 

A pak je zde klasický chaos způsobený rozpadem východního bloku. Jsi z bývalé Jugoslávie? Bez ohledu na zákony původní země máš právo na sebeurčení.*  Jsi z bývalého Sovětského svazu? Pokud se necítíš Rusem, vytvoř si svůj vlastní státeček. Tvé území bude nedotknutelné, protože proto.

 

S tím nic moc nenaděláme, to je reálná politika dnešních dnů, kde je jen možno poukazovat na případné pokrytectví jedné nebo druhé strany. Také je nutno zohlednit historickou zkušenost naší země, kde odloučení části státu ve jménu ochrany menšiny vedlo k nedozírným následkům. Jenže souběžně zde máme malý problém. Evropa chtěla přitulit Ukrajinu vedenou moudrým prezidentem Janukovyčem. Ten to odmítl (žádné peníze, jen povinnosti). Najednou se dozvíme, že se jednalo o krutého diktátora (proč jsme ho tedy chtěli přitulit na naše demokratické lůno?) a, bůh zaplať, ho hodný demokratický lid odstranil. V pořádku, máme zde demokraty, kterým sice necháme stejné povinnosti, ale zároveň jim nalijeme i nějaká ta eura či dolary do umírající ekonomiky. Jenže mezi demokraty v nejvyšším vedení země, která má od nás dostat miliardy, vidíme lidi, jejichž názory jsou mnohonásobně radikálnější než postoje rakouského politika Haidera. Nebylo čirou náhodou tehdy Rakousko ostrakizováno? Proč se nyní mlčí? Co takhle postavit v rámci objektivity Ukrajině podmínku, že EU bude mít o vás zájem a podpoří vás jen v případě, že tuhle lůzu sami dokážete odstranit? A dokud se tak nestane, tak na vašem účtu nepřistane ani cent.

 

* Pardon, je zde nutno upřesnění, že pokud jsi Srbem, tak máš smůlu.

 

Převzato z Modré Šance

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments