Brno – 30.10.2010 – tisková zpráva České pirátské strany
Ačkoli je daňový řád, který má účinkovat od 1.1.2011, kvalitnějším právním předpisem než současný zákon o správě daní a poplatků, obsahuje nebezpečné nedostatky. V současné podobě totiž zaměstnavatelům neukládá žádnou povinnost odvádět za své zaměstnance zálohy na daň. Pro firmy je samozřejmě levnější daňovou povinnost přenést na samotné zaměstnance. To by v důsledku znamenalo značný výpadek financování státního rozpočtu a prohloubení jeho deficitu, protože by stát tyto prostředky musel po zaměstnancích nebo živnostnících vymáhat až zpětně. Tato legislativní chyba může způsobit výpadek příjmů až 130 mld. Kč!
Úředníci ministerstva financí předložili parlamentu novelu, která by měla tuto chybu opravit. Ale aby vstoupila v účinnost spolu s daňovým řádem, je nutné, aby ji obě komory parlamentu přijaly co nejrychleji. Opravu legislativní chyby teď ohrozil ministr financí Kalousek mj. přílepkem o povodňové dani z hlavy ve výši 100 Kč.
Na dani z hlavy není shoda s opozicí, které vadí, že je daň vyměřena pevnou částkou, nikoliv procentem z příjmu. Vláda na opravu legislativní chyby nabaluje škrty na výdajové stránce (změna porodného, snížení platu státních zaměstnanců, daň ze stavebního spoření atd.). Může se tedy lehce stát, že ministr financí Miroslav Kalousek sice daň z hlavy prosadí prostou silou vládních hlasů o něco později a získá tak několik miliard navíc, avšak způsobí kolaps státních financí na příjmové straně, protože novela opravující legislativní chybu začne účinkovat až třeba v polovině roku 2011. To by znamenalo prohloubení schodku státního rozpočtu z plánovaných 135 mld. Kč na částku značně převyšující 200 mld. Kč.
Pro plátce daně je samozřejmě výhodné dostat předem víc a až následně zaplatit daně. Stát však s těmito důsledky legislativní chyby nepočítal a musel by finance na průběžné financování výdajů rozpočtu sehnat jinde. Navíc hrozí, že určitá skupina lidí šetření na daň ani nebere v úvahu, což by ve výsledku vedlo k řadě osobních katastrof a nevyhnutelnému propadu celé ekonomiky země. V reakci na tuto neomluvitelnou chybu našich politiků by se dluhová služba České republiky pravděpodobně značně prodražila a není vyloučené, že bychom s rychlým sháněním finančních injekcí měli podobné problémy jako Maďarsko a balancovali bychom na hraně státního bankrotu.
Patrik Doležal, legislativní expert České pirátské strany, v této věci řekl: „Ekonomickou koncepci ministra Kalouska kritizujeme již dlouhodobě právě kvůli potenciálnímu nebezpečí pro státní rozpočet. Nyní si dokonce bere celý stát a všechny občany jako rukojmí a svým nezodpovědným přístupem ohrožuje finanční stabilitu České republiky. Jestliže je ochotný kvůli své stokorunové dani riskovat situaci pro stát krajně nebezpečnou a s dlouhodobými důsledky a dokonce použít tak nestandardní prostředky, jako institut legislativní nouze, pak jsou na místě obavy jestli je vůbec kompetentní zastávat funkci ministra. Bude snad příště pro prosazení svých návrhů potřebovat stanné právo?!“
Jaroslav Kučera, předseda komise pro otevřenou státní správu, dodal: „Slíbili jsme voličům, že kroky vlády budeme pečlivě hlídat a pokusíme se eliminovat nebezpečné situace ještě před jejich vznikem. Věřím, že toto naše varování bude dostatečné a Česká republika se na jaře příštího roku nebude muset potýkat s problémy dodatečného financování státních výdajů.“
Převzato z webu ČPS