Kapitalismus = zadlužování
Kapitalismus a současný měnový systém jsou neslučitelné. Svou podstatou – přerozdělováním peněz do kapes bohatých – je totiž kapitalismus neslučitelný s finančním systémem založeným na oběživu.

Peníze, které z oběhu zmizí do kapes bohatých (a pak většinou do zahraničí, buď formou vývozu zisku nebo nákupem luxusního zahraničního zboží), v systému chybí, a je třeba je nahradit, což se děje nejčastěji právě půjčkou.

Jsou samozřejmě i jiné možnosti, jak peníze, které se dostávají mimo oběh, nahradit, ale ani ty nejsou bez problému.

Je možné natisknout nekryté peníze, což přinese hyperinflaci. Nebo je možné peníze vyrábět „ze vzduchu“ neprůhlednými bankovními operacemi, jako to dělaly USA, ale to nakonec praskne – jako to i prasklo a způsobilo současnou ekonomickou krizi. Nebo je možné tento schodek krýt z jiných ekonomických zdrojů.

Po dlouhá léta kapitalismus fungoval jen díky tomu, že byly tyto ztráty hrazeny dovozem zboží a surovin z kolonií. Po skončení koloniální éry tuto roli nedobrovolně převzal Východní blok, který Západ vydržoval skrze nerovné obchodní podmínky, které mu byly vnuceny. (Například od nás se vyvážely dětské knížky za cenu nižší, než byla cena papíru – jen proto, aby stát získal potřebné valuty). Po pádu Východního bloku tu pak zbylo jen levné zboží z Číny a jihovýchodní Asie. Ale jak se nakonec ukázalo, tento obchod, který vypadal na první pohled pro Západ tak výhodně, se nakonec ukázal jako výhodnější pro Čínu a ony další asijské země.

Pokud takovéto ekonomické zdroje nestačí, zbývají jen půjčky. A státní dluh se často dost přesně rovná částce, která byla ze systému vyvedena na účty bohatých…

Zkrátka a dobře, kapitalismus je systém z principu neslučitelný s oběhem peněz. Kdyby nebyly peníze doplňovány půjčkami, za chvíli by v oběhu nezbyly žádné.

…Nemyslím si, že bych říkal něco nového. V podstatě jen rozvádím známý fakt, že kapitalismus nemůže fungovat sám o sobě, protože se jedná o parazitický systém, který hyne se svým hostitelem.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments