Karadžičův požadavek na imunitu zamítnut
Haagský tribunál zamítl požadavek bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče na to, aby nebyl stíhán v důsledku dohody o imunitě.

Karadžič soudu řekl, že mu bývalý americký mírovový vyjednavač Richard Holbrooke slíbil beztrestnost, pokud opustí politiku. Holbrooke opakovaně odmítl, že existovala nějaká taková dohoda.

Tribunál OSN oznámil, že i kdyby to tak bylo, nemělo by to žádný právní dopad, a že tedy Karadžičův proces může pokračovat.

Radovan Karadžič, jemuž je 64 let, čelí jedenácti obviněním včetně genocidy. Tvrdí, že Holbrooke, poté co ho Spojené státy vyslaly vyjednávat do Bosny, 18. až 19. července 1996 na schůzce s jeho zástupci v Bělehradě dohodl, že mu poskytne imunitu. Holbrooke – nyní americký vyslanec v Pákistánu a Afghánistánu – popsal toto tvrzení jako „směšné“ a „lživé“.

Soudní tribunál ve středu sdělil, že i kdyby byla taková dohoda uzavřena, byla by irrelevantní, protože Holbrooke nejednal z pověření Bezpečnostní rady OSN. Karadžič byl zatčen a předveden před tribunál minulý rok, po více než deseti letech skrývání.

Je obviněn z genocidy, na níž se měl podílet masakrem více než 8000 bosenských Muslimů v Srebrenici v roce 1995, a je také obviněn z válečných zločinů a zločinů proti humanitě. Soud označil Karadžiče za popírajícího svou vinu poté, co odmítl jeho nabídku na to, aby se přiznal, přičemž označil soud za postrádající pravomoc ho soudit.

Překlad: Stan

Zdroj: BBC

Foto: Richard Holbrooke
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments