Karzáí pohrozil Západu: přidám se k povstalcům!

hamid-karzai-novyAfghánský prezident Hamíd Karzáí rád kritizuje Západ, obzvláště, když jeho popularita mezi spoluobčany stabilně upadá, nicméně nyní v Kandaháru dosáhl při hraní protizápadní karty nečekaných výšin.


Kandahár ovládá jeho rodina a spřátelené kmenové klany, ale přesto ho jejich stařešinové přivítali vcelku chladně a vyčítali mu neschopnost popasovat se s až absurdně vysokou mírou korupce ve městě i provincii, kterou ovládá prezidentův nevlastní bratr Valí. A tak Hamíd pronesl ostrý projev, v němž dokonce – k radosti všech cyniků světa — obvinil USA z „vměšování" do afghánské politiky. Vedle kritiky USA a NATO se ale opřel i do afghánského parlamentu, kterému pohrozil, že pokud neschválí jeho vizi ovládnutí Volební komise pro stížnosti, vznikne tak dojem, že je Afghánistán ovládán Západem, což by prý pro změnu dodalo na legitimitě Talibanu. A aby absurdit nebylo málo, podle přítomných poslanců prý Hamíd Karzáí dokonce v jedné chvíli pohrozil, že se osobně přidá k povstalcům.


Afghánští činitelé označili prezidentův projev v kandaháru za „šokující". Američtí činitelé, stále ještě rozhození z Karzáího teze z minulého týdne, kdy prohlásil, že mohutné volební podvody v jeho prospěch byly zinscenovány Západem ve snaze o jeho diskreditaci, si pak čím dál víc stěžují, že se prezident stává nevyzpytatelným a že se sním čím dál hůř spolupracuje.


Okamžitě se vyrojily spekulace, že Obama se bude chtít Karzáího zbavit, nicméně podobné zvěsti se v posledních patnácti měsících objevily už nejméně dvakrát, a Karzáí je stále ve funkci. Obamova vláda dokonce označila za úspěch i prezidentské volby, v nichž bylo pro Karzáího odevzdáno na milion zfalšovaných hlasů.


Projev v Kandaháru mohou USA považovat za ponížení, nicméně necelých 24 hodin předtím Karzáí v telefonickém hovoru s Hillary Clintonovou slíbil, že bude Spojené státy dál podporovat.

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments