Kauza Karlův most: 8 500 podpisů pod peticiTISKOVÉ PROHLÁŠENÍ

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR

dne 19.11.2009


  1. Zahájení výslechů svědků Policií ČR ve věci t.o., podaného Asociací dne 14.10.2009

  2. Zahájení přezkumného řízení MK ČR ve věci podání podnětu ze dne 22.10.2009

  3. Odvolání ing. arch. Ondřeje Šefců z dozoru nad obnovou Karlova mostu

  4. Zaslání dopisu řediteli UNESCO Francescu Bandarinovi  1. Asociace vítá zahájení výslechů svědků ze strany Policie ČR. Fakt, že t.o. nebylo odloženo dokládá, že policie naše oznámení nebere na lehkou váhu a jednotlivými jeho částmi se zabývá. Vzhledem k tomu, že se v případě selhání některých vysoce postavených veřejných činitelů při obnově Karlova mostu jedná o velmi delikátní záležitost, Asociace věří, že Policie České republiky nebude politickými kruhy ovlivňována a zůstane v celé věci nestranná tak, jak je tomu doposud.

  2. Asociace oceňuje rozhodnutí Ministerstva kultury ČR, zejména ministra Václava Riedlbaucha, zahájit přezkumné řízení ve věci obnovy Karlova mostu. Přestože náš podnět byl podán pouhých čtrnáct dní před vypršením lhůty, námi vznesené argumenty byly natolik závažné, že MK ČR o zahájení přezkumného řízení rozhodlo promptně.

  3. Asociace dlouhodobě kritizovala kvalitu dohledu NPÚ, který na stavbě zastupoval ing. arch. Ondřej Šefců. Asociace vnímá jeho okamžité odvolání ze stavby jako klíčový okamžik, stejně jako uznání našich argumentů. Asociace vnímá Ondřeje Šefců jako jednoho z hlavních viníků současného stavu. Hned po Mgr. Janu Kněžínkovi (OKP MHMP).

  4. Asociace vítá krok UNESCO, které vyzvalo českého velvyslance při této organizaci k podání vysvětlení. Asociace pevně věří, že Ministerstvo zahraničních věcí ČR bude při formulování aktuálního stavu památky zohledňovat skutečný stav, nikoliv individuální zájem primátora Hl.m.Prahy Pavla Béma, či kohokoliv jiného ze státní správy či samosprávy. Asociace nabídla řediteli UNESCO Francescu Bandarinovi zorganizování setkání občanských sdružení a iniciativ s monitorovací skupinou UNESCO, která má dle informací Asociace Českou republiku navštívit na přelomu ledna a února 2010. Toto setkání se v případě zájmu UNESCO uskuteční na neutrální půdě se zástupci občanských sdružení společně s odborníky na památkovou péči a urbanismus.


Asociace bude o kauze ničení Karlova mostu informovat zastupitelské úřady zemí EU a dalších vybraných států. Stejně tak bude o skutečném stavu informovat příslušné výbory Poslanecké sněmovny PČR a Senátu PČR, dále Evropskou komisi a Radu Evropy.


Petici žádající „okamžité zastavení prací na Karlově mostě do doby, než budou investor a stavební firma připraveni provádět opravu s ohledem na jeho kulturní význam pro český národ a evropské dědictví“ k dnešnímu dni podepsalo více jak 8,500 občanů Česka, Slovenska, Německa, Polska, Francie, Nizozemí, Velké Británie, USA a Austrálie. Stalo se tak po pěti týdnech od spuštění petice.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments