Kde je pravda o důchodové reformě?

V neděli jsme měli možnost na ČT24 v pořadu Václava Moravce sledovat diskuzi ve které zaznělo téma důchodové ,,reformy". Z řad našich ekonomických odborníků se přímo proti sobě utkali ekonomové David Marek a Vladimír Pikora. Oba s vysokoškolským vzděláním, a přesto oba s velmi rozdílným názorem na řešení této problematiky. Musím přiznat, že jsem stoprocentně dával za pravdu Vladimíru Pikorovi, který používal jasné argumenty proti nesmyslnosti řešení, jež prosazuje pravicová vláda.

Uvedl bych jeden příklad, který mluví za vše. David Marek se odvážil vyslovit nesmyslnou myšlenku, že soukromé fondy budou mít dokonce větší stabilitu než stát v případě finančních problému státu, a to díky portfoliu svého investování. A přitom veřejnosti je ze strachu, že nebude mít chuť dávat své těžce vydělané peníze do těchto fondů, předkládáno (slovy ministra Kalouska), že soukromé penzijní fondy budou moci nakupovat pouze státní dluhopisy. A tento argument má zajistit u vkladatelů pocit, že fondy vlastně budou jištěny státem. Toto však absolutně popírá tvrzení pana Marka a ukazuje, že věci buď nerozumí, nebo občanům úmyslně lže.

Ať už tak či tak, realita je asi taková. Vláda Vás vyzývá ke spoření v soukromých fondech. Polopatě řečeno "To, co si budete dávat do fondu, o to budete mít nižší důchod od státu, ze systému se nedá vystoupit, a co bude za 30 let, to nikdo neví". Pokud někdo i za těchto podmínek do systému vstoupí (a zcela určitě se naivkové krmeni propagandou najdou), může očekávat, že o svoje úspory stejně přijde. Platy manažerů fondů jistě nebudou 20 000, ale o řády výše, a co bude za několik desítek let, to opravdu nikdo nemůže vědět. (Věděli jste milí spoluobčané v roce 1980, že v roce 2011 bude 500 tisíc nezaměstnaných, většina velkých podniků v troskách nebo prodaná, a u moci taková mafie?) Stačí se pouze podívat do USA, kde tento systém v 80. letech prosadili, a dnes jsou miliony lidí bez důchodů. A pokud nějaký mají, tak jen proto, že stát do těchto fondů napumpoval miliardy dolarů, které si předtím musel vypůjčit.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments