Kdo stál za „základnou“ v Česku
„Odstupující předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD) řekl v pondělí dopoledne americkému velvyslanci Williamu Cabanissovi, že jeho strana nechce, aby v Česku vznikla americká protiraketová základna. Učinil tak na základě ankety, kterou zadal základním organizacím ČSSD. Výsledky průzkumu budou podle něj vyhodnoceny do konce týdne. Už nyní je ale podle něj jasné, že sociální demokraté jednotně základnu nechtějí….“ – citováno „Zprávy, Český rozhlas 7 Radio Praha 4.9.2006 -“

Kdo si ještě vzpomene na tuhletu zprávu, a zejména na to, co se potom v českém politickém a mediálním světě strhlo. Vzpomínáte na ty útoky v českém pravicovém (skoro veškerém) tisku, na to, že to byli právě socialisti, kdo se základnou v Česku přišli, že to byl ministr Tvrdík, který to nabídnul Američanům při své návštěvě ve Washingtonu v září 2002, anebo minimálně s tou myšlenkou za Českou republiku souhlasil a přivezl ji do republiky?

Že jako vždy je všechno jinak, že to iniciovali Američané již v červenci při své návštěvě na Ministerstvu obrany, to se, stejně jako celý vývoj až do roku 2008, dá dočíst zde.

Jenže internet je trochu ošidné medium a někdy se na něm vynoří, co by člověk ani netušil. A autor by to nejraději „snědl“, kdyby to bylo možné. A bylo jen dílem náhody, že jsem narazil na tento dokument – dokonce se jedná o faksimilie –

A čtěte pozorně – místopředseda zahraničního výboru RNDr. Jiří Payne píše dne 13. června 2000(!!!) oficiální dopis prezidentu Václavu Havlovi, ve kterém mimo jiné stojí – cituji:

… „V průběhu posledních měsíců se trochu neproporcionálně věnuje velká pozornost americkému projektu National Missile Defense (NMD), ačkoli ve skutečnosti se připravuje ucelený systém protiraketové obrany.

Vážený pane presidente,

dovolte, abych Vás požádal o projednání této problematiky v Bezpečnostní radě státu s tím, aby byly zváženy možnosti spolupráce České republiky na budování protiraketové obrany (podobně jako jiní alianční spojenci) spolu s USA a zejména, aby byla zvážena možnost nabídnout umístění příslušného radaru na území České republiky.“

 

A hleďme ho, modrého ptáčka. Že se nám nepřihlásil, on ani další duchovní otcové, stejně jako bývalý prezident, humanitární bombarďák Václav Havel. Sotva se také dovíme, zda „splnil úkol“ páně poslance a věc v Bezpečnostní radě projednal. A už vůbec se nedovíme, jak dlouho, kdo z české strany a s kým z americké, na toto téma předtím jednal, a čí to byla iniciativa. Jedno jméno se mi ale neodbytně vtírá – Alexandr Vondra?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments