Kdo střílí na prezidenty

 V neděli během návštěvy polského prezidenta Kaczyńského v Gruzii se ho hostitel prezident Saakašvili rozhodl vzít na projížďku do pohraničí sporné jihoosetijské oblasti. Cílem bylo údajně ukázat, jak ruská armáda stále okupuje místa, kde by podle smluv neměla být. Během tohoto výjezdu, který host předem neplánoval (ale pravděpodobně v rámci lásky ke Gruzii trápené ruským medvědem s ním nadšeně souhlasil, na cestu totiž vyrazil okamžitě po příletu bez oficiální uvítací ceremonie) a proto jeho ochranka nemohla prověřit místo plánované návštěvy, jak je u takovýchto akcí jinak zvykem, blízko kolony s prezidenty někdo vystřelil několik sérií ze samopalu.
 
Gruzínský i polský prezident a jejich spolupracovníci okamžitě obvinili ruskou stranu, že střelba přicházela z jejich pozic. Ruská strana samozřejmě prohlásila, že s celým incidentem nemá nic společného. Loutky z Osetie vysvětlily, že jejich pohraničníci zastavili kolonu a poslali ji pryč, ale ke střelbě se také nepřiznaly. Různí kriminálníci, kterých je údajně v okolí spousta, žádné vyjádření neposkytli. Čili vše vypadá naprosto normálně jako v tomto regionu a většina lidí by se asi při výše zmíněných a obecně v médiích citovaných informací asi přikláněla na stranu gruzínské verze.
 
Ale jako téměř vždy, když Saakašvilimu něco hraje do karet se okamžitě objeví jistá sporná informace, na kterou ale málokdo na světě i u nás upozorňuje. Tentokrát je to výpověď očitého svědka, reportéra televize TVN24 a hlavně jejího informátora (člena prezidentské delegace), který záhadně požádal o zachování anonymity. Nejdříve co viděl redaktor Wojciech Bojarski. Na začátku kolony jel policejní vůz za ním pět dalších aut (prezidentská limuzína byla třetí) a na konci byl mikrobus s novináři. Ten najednou začal zrychlovat až na 130 kilometrů v hodině, předjel celou kolonu a ta doslovně za pár minut zastaví. A teď co říkal doslovně člen delegace: "Prezident Kaczyński vystoupil z prezidentské limuzíny spolu s prezidentem Saakašvilim. Já jsem také vystoupil z jiného auta. Prezidenti obklopeni ochrankou šli ve směru vojenského stanoviště. Překvapilo mne, že ochranka nestrhla prezidenty na zem ve chvíli, kdy z osetijské strany zazněla první salva." Pro doplnění, ve chvíli kdy prezidenti během střelby celkem poklidně stáli obklopeni ochrankou, novináři leželi na podlaze mikrobusu, který ale díky bleskovému přesunu byl v epicentru dění přinejmenším zvukově a je jen minimum záznamů z celé akce.
 
http://www.tvn24.pl/-1,1574373,0,1,krzyczeli-do-tylu–potem-zaczeli-strzelac,wiadomosc.html
Na videu je první reakce novináře ihned po střelbě "To je podfuk, oni nás sem přivezli, jen aby nás vystrašili. To je víš, co, to je sprosťárna. Nevěřím tomu, že by nevěděli jaká je tady situace." Zajímavý v rámci novinářské fantazie je i hlásek v pozadí jakési redaktorky, která asi do diktafonu diktuje, jak tam asi komando odpovídalo na střelbu – co nevyniká jak ze záběru, tak z jakýchkoliv dalších informací přímých svědků.

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/5,80829,5980105.html?i=4 Zvláště sympatický je ten rozjařený "neznámý pán" vzadu, zvláště když podle popisky je to fotografie hned po střelbě.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments