Ke Gaze zamíří další lodě, včetně židovské

gaza-mavimarmaraIzraelské komando přinutilo Rachel Corrie přistát v Ašdodu, čímž uzavřelo dramatický týden humanitární Flotily svobody a zároveň i týden izraelského odhazování masek.


A reakce světa především na masakr na palubě Mavi Marmara v neutrálních vodách neutichají. Nejen v Evropě proti izraelskému porušování mezinárodních norem a vraždění demonstrovaly desítky tisíc lidí (přičemž v Paříži jednu z demonstrací organizovala i organizace Francouzští Židé za mír), a švédské odbory přístavních dělníků vyhlásily na protest proti „bezprecedentnímu zločinnému útoku na mírový konvoj lodí" vyhlásily prozatím jen týdenní bojkot izraelských lodí ve švédských přístavech. Ke kritikům se přidal i člen americké Sněmovny reprezentantů Dennis Kucinich, který v otevřeném dopise Baracku Obamovi zdůraznil, že USA už dále opravdu nemohou krýt izraelské porušování mezinárodního práva, zabíjení nevinných civilistů či bránit humanitární pomoci.


S tím, jak se navíc z izraelského vězeňského tábora v Ašdodu vracejí do svých zemí další a další účastníci humanitární plavby, objevují se děsivé zprávy o chování izraelského komanda na palubě Mavi Marmara. Podle očitých svědků izraelští vojáci začali na palubu střílet už z vrtulníku i z lodí okolo, tedy dřív než se nalodili, přičemž ignorovali vyvěšenou bílou vlajku. A co víc, když se lidem na palubě podařilo jednoho z izraelských vojáků nakrátko přemoci, našli u něho seznam lidí určených k likvidaci. Měla na něm být mimo jiné jména šéfa turecké nadace IHH, která plavbu financovala, nebo osmaosmdesátiletého šéfa Severní větve islámského hnutí Izraele Raada Saláha. A aby přiměl kapitána Mavi Marmara obrátit kurz na Ašdod, přiložil jeden z izraelských vojáků hlaveň k hlavě ročního chlapce před očima jeho rodičů…


Mluvčí izraelské armády existenci seznamu lidí určených k likvidaci popřela, faktem ale je, že už v minulých dnech vyšly najevo zvěsti, že útok na Mavi Marmara byl plánován týdny a se souhlasem premiéra Netanjahua počítal i s použitím násilí.


Pochybnosti a posměch vyvolává také oficiální video ze zásahu, které Izrael zveřejnil, a na němž jsou záběry „útočících" humanitárních pracovníků – výmluva pro zabití nejméně devíti z nich – očividně sestříhané a vytržené z kontextu. Co se tedy odehrálo na palubě ve skutečnosti nejspíš zůstane nadále záhadou, protože Izrael účastníkům plavby veškeré pořízené záběry zabavil v Ašdodu, a ponechal si tak právo zveřejnit svou „jedinou pravdu". Záběry, které se do tohoto filmíku nehodily, byly mezitím „zničeny".


Izraelské naděje, že se vlna světového pobouření pomalu přežene a na vše se jako vždy znovu zapomene, se ale rovnají nule. Hnutí Free Gaza už vydalo všeříkající prohlášení nazvané „Vrátíme se" a nový konvoj plánuje v dohledné době vyslat i Turecko. Jeho premiér Recep Erdogan přitom oznámil, že s ním vyšle doprovod tureckých válečných lodí a nevyloučil ani, že by se plavby do Gazy mohl osobně zúčastnit.


Izrael sice tuto vizi označil za nerealistickou, ale v posledních dnech se spletl už víckrát, a tak je potřeba na další vývoj prostě jen počkat. Faktem ale je, že zatímco se izraelské vládě podařilo na domácí scéně vykreslit Turecko jako ďábla nejďáblovitějšího, lze pochybovat o tom, že by se odvážila vstoupit do otevřeného střetu s námořnictvem členského státu NATO.


A už vůbec není jasná izraelská reakce na plánovanou plavbu, kterou organizují německá organizace Jüdische Stimme (Židovský hlas pro spravedlivý mír na Blízkém východě) spolu s EJJP (Evropští Židé pro spravedlivý mír na Blízkém východě) a britskou organizací Židé za spravedlnost pro Palestince. „Chceme ukončit blokádu Gazy, skoncovat s ilegálním kolektivním trestáním všeho tamního obyvatelstva," praví se v prohlášení, které zároveň konstatuje, že až do vyplutí nebude o své J-Boat (Židovské lodi) zveřejňovat žádné konkrétní údaje, aby se organizátoři vyhnuli izraelské sabotáži.


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments