Kladivo bohů: John Bonham

Kdosi svého času označil skupinu Led Zeppelin za Kladivo bohů. Důraz, energie, hlasitost a preciznost k tomu skutečně dávaly pádný důvod. Na rockovou scénu kapela nakráčela opravdu impozantním způsobem ve stylu hard rockové sbíječky. Dráždivý koktejl bluesových základů, riffových kytarových postupů, vysoko posazeného Plantova hlasu a tvrdé a přesné rytmiky bodoval u posluchačů od samého počátku.


Hned první album, které kapela natočila za neuvěřitelých 30 hodin , šlo na dračku. S Led Zeppelin bývají obvykle okamžitě spojovány skladby jako Whole Lotta Love , Black Dog, Stairway To The Heaven, Immigrant Song, Moby Dick či Kashmir. Přitom hned první skladba z první desky , tzv. otvírák, je do té doby neslýchaný a nadupaný nářez. Mírou vrchovatou a nevídanou se o to zasloužil i bubeník kapely John Bonham. Taková sada úderů na bubny, jakou vybavil skladbu Good Times Bad Times, vyvolává uznání dodnes. Dvě nohy dneska většinou obstarávají rychlost a rytmy, které John Bonham dokázal zahrát jednou nohou. Celá skladba Good Times Bad Times je toho dokladem a na konci je to ještě zdůrazněno. Po jednom koncertě přišel za členy Led Zeppelin do šatny Jimi Hendrix a řekl: „Váš bubeník má místo nohou kastaněty.“ Kritika vyčítala Led Zeppelin přílišnou hlasitost a nabádala k nižší hladině decibelů.


„Ptáte se nás , jestli ubereme ?“, opáčil kytarista Jimmy Page. „ Nemůžeme. Máme příliš hlasitého bubeníka. Pokaždé když jdu z pódia, tak mi zvoní v uších. My musíme přidat.“


John Bonham byl velmi živelný člověk i živelný bubeník. Přes to všechno hrál neuvěřitelně přesně a spolehlivě. Do Kladiva bohů přispíval energií bucharu.


John Bonham zemřel 25.9.1980.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments