Kladivo na novináře: 1. VÝZVA ČESKÝM ŽURNALISTŮM!Otevíráme nový seriál, v němž hodláme tepat novinářské nešvary. Vyzýváme naše čtenáře, aby nám do diskuse zasílali hlášení o zjištěných faulech, nepřesnostech, nelogičnostech a jiných nectnostech "hlídacích psů demokracie".

 

VÝZVA ČESKÝM ŽURNALISTŮM!

 

Moji drazí novináři, přečtěte si, co mi na vás nejvíce vadí:

  1. CITACE a KONTEXT: Mnozí neumíte a nechcete nezkresleně citovat, posouváte význam rozhovorů kvůli titulkům a vyznění. Děje se to tak často a vzájemně si to tolerujete, až to budí dojem, že tak činíte „všichni“. Snažte se být co nejpřesnější, zaveďte a respektujte korektnější pravidla své práce se zdroji.

  2. PAUŠALIZACE: Používáte paušalizaci. A totéž jste naučili čtenáře. Proč vám ale vadí, když je použita proti vám? Zkuste základní heslo: NOVINÁŘI NEPAUŠALIZUJÍ!

  3. DILETANTSTVÍ, NEPROFESIONALITA, SEBEVĚDOMÍ: Z pohledu většiny našich čtenářských oborů projevujete NEPROFESIONALITU kombinovanou S NEODŮVODNĚNÝM SEBEVĚDOMÍM v psaní o řadě témat. Můžete-li, šiřte skromnost a úctu k čtenáři v článcích. Prokažte argumenty a hloubkou, že sebevědomí je oprávněné, že nestojí na „právu na stůl v redakci“. Drazí novináři, neurážejte své čtenáře, zároveň odborníky v různých oborech, trivializací témat. ZAVEĎTE SYSTÉM DOVZDĚLÁVÁNÍ v oborech, o kterých píšete a povinné kursy „celoživotní“ statistiky na MFF :) Uvádějte podrobné životopisy novinářů s absolvovaným vzděláním či zkušenostmi pro glosované obory.

  4. KRITIKU BERTE JAKO POMOC A ČIŇTE SE: Máme problém s tím, že nereflektujete kritiku činy, ale jen slovy. REAGUJTE NA KRITIKU ZLEPŠENÍM KVALITY SVÝCH ČLÁNKŮ! Anebo přiznáním, že na to nemáte čas, peníze či schopnosti. Dosavadní postup budí dojem všeobecné strategie „zatloukat“.

  5. NEHREJTE SI NA NEZÁVISLÉ, přiznejte své preference a buďte v nich čitelní: Novinářské bajky o objektivitě a nestrannosti jsou po letech směšné a dnes už i statisticky vyvratitelné. Neztrácejte zbytky profesní důvěryhodnosti. Přiznejte, jak dalece jste schopni sledovat hlásané ideály, a jak blízko jste k PR. Přiznání osvobozuje a umožňuje nastolit alespoň základní úroveň důvěry.

  6. ZAVEĎTE VZÁJEMNÝ RECENZNÍ SYSTÉM: Takto se to totiž dělá v „úctyhodných oborech“. Kritizujte se mezi sebou. Ne v kavárnách, ale zaveďte VEŘEJNÝ RECENZNÍ SYSTÉM inspirovaný v oborech, se kterými si troufáte se srovnávat (přírodní vědy, technické vědy, lékařství…). Prvním krokem je začít kritizovat kolegyně a kolegy za očividné přehmaty. Chápu, že se to zdá být existenčně zničujícím a nemožným. Pak se ovšem nemůžete srovnávat s obory, kde profesionalita a zodpovědnost převládá. Je to tím, že nemáte nastavenou zpětnou vazbu a kvůli tomu zaostáváte. Problém není ve zlých novinářích, ale ve špatném systému. Pochopte, že pokud hlídací psi demokracie nebudou hlídat i sami sebe, budou většinově vnímáni neuctivě a toto vnímání bude neustále narůstat.

  7. ZODPOVĚDNOST vůči DRUHÝM: Dejte veřejnosti najevo, že jste ODPOVĚDNÍ, že kombinace „kecání do všeho“, neprofesionality a působení velké moci médií může ZPŮSOBIT ZNIČENÍ ŽIVOTŮ A OSUDŮ druhých (viz NOVA a kauza „Učitelka ze Znojma“). Pokud toto nedáte najevo, nebudete se moci divit tomu, že se postižení brání a ozývají. Není to bohužel proto, že to děláte tak dobře, ale proto, že to děláte tak špatně. Pokud nebudete tolik ubližovat ostatním, nebude ubližováno a křivděno ani vám.

 
V úctě
 
Váš Přírodovědec
 
 
Tato výzva poprvé zazněla v této diskusi na www.aktualne.cz
 
Redakčně upraveno
 
Foto: Zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments