Koho volí vzdělanější?

Podle tradovaných starých pověstí českých prý vzdělanější volič dává přednost pravicové ODS. Analýzy volebních výsledků STEM z podzimu minulého roku však boří mýty, které průzkumů neznalí dosud trousí v diskusích: Naše voličská aristokracie zásadně změnila preference.

Voliči ODS z podzimu 2008 už vůbec nejsou vzdělanější. Z vysokoškoláků na podzim 2008 volilo ČSSD plných 41 %, ale ODS o celých devět procent méně. To je zásadní změna. Ztráta voličů ODS mezi vysokoškoláky je přímo osudovým masakrem, zmizely jich více než dvě pětiny.

Tvrdí se často, že volební vítězství ČSSD v krajských volbách způsobilo Paroubkovo „demagogické“ tažení proti poplatkům ve zdravotnictví. Zdá se potom, že požadavek zrušení Julínkových poplatků ve zdravotnictví vůbec nejvíc účinkoval na „prostomyslné“ české vysokoškoláky. V žádné jiné skupině totiž nebyl propad voličů ODS tak výrazný.

Není to jediná skupina, která reaguje na údajný populismus. Vždycky se tvrdilo, že studenti nesnáší levici a budou stále volit napravo. No vidíte, a v minulých volbách o tři procenta studentů více už volilo ČSSD než ODS.

Výrazné změny zaznamenaly i další skupiny. Pokud jde o podnikatele, stále jich výrazně víc volí ODS. Nicméně počet voličů v této kategorii klesl ODS o více než třetinu, zatímco u ČSSD vzrostl téměř o polovinu.

ODS zatím zůstala jen většinová podpora u nejbohatších skupin obyvatel. Střední a nižší střední třída volila s převahou ČSSD. ČSSD drtivě vyhrála boj o voliče, kteří se deklarují jako politický střed. A celá desetina těch, kdo v roce 2006 volili ODS, na podzim 2008 dokonce volila ČSSD.

Časy se mění. Určitě ale není žádný důvod zpychnout. Opakuji, že důvodem volebního výsledku byl katastrofální výkon ODS. Topolánkova ODS byla opravdu velice špatná. Pokud chce ovšem ČSSD výsledky udržet, musí být do budoucna mnohem lepší. Výsledky v dlouhé řadě totiž ukazují, že volič ČSSD není až tolik ideologický. Chce výsledky. A trestá ztrátu důvěry.

Převzato z blogu autora na www.aktualne.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments