Kompania Weglowa přerušila těžbu, 10 000 polských horníků demonstrovalo proti zavírání dolů

Těžba uhlí v Polsku se kvůli nízkým cenám dostala v poslední době pod silný tlak. Společnost Kompania Weglowa (KW), která je největším těžařem uhlí v celé Evropské unii, dokonce v pondělí kvůli vysokým zásobám a nízkým cenám na týden zastavila těžbu, uvedla agentura PAP.


Cena energetického uhlí klesla za poslední dva roky o 13 procent, koksovatelné uhlí zlevnilo o 23 procent. Prodej uhlí navíc zkomplikovala i letošní mírná zima. Polské doly nahromadily kvůli tomu zásoby v objemu sedmi milionů tun, z toho KW jich má pět milionů. Hornické odbory označují situaci za dramatickou a volají po pomoci vlády.


Přes 10 000 horníků demonstrovalo včera v jihopolských Katovicích proti zavírání dolů. Informovala o tom agentura DPA. Odboráři chtějí, aby vláda vypracovala záchranný plán pro těžební průmysl, který se potýká s vážnými problémy.

Protest se uskutečnil v době, kdy polská společnost Kompania Weglowa kvůli nedostatku financí a klesající poptávce dočasně uzavřela vícero dolů. Společnost Kompania Weglowa zaměstnává asi 55 000 lidí, což z ní činí největšího těžaře černého uhlí v EU. Loňské hospodaření skončila ztrátou ve výši jedné miliardy zlotých (přes 6,5 miliardy korun) a finanční situace se nezlepšila ani letos. Polská média proto spekulují, že firma stojí před bankrotem.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments