Konečně to leze ven


goldman-sachs-logoSkandál americké investiční banky Goldman Sachs ukazuje temné pozadí finanční krize – na ztrátách klientů se dalo nádherně vydělat, zvlášť když se postrčili tím správným směrem.


Kdo se zajímal, kam zmizely ty stamiliardy dolarů, které se v žáru finanční krize během několika dní „vypařily", je na stopě. Nabídl ji americký orgán pro dohled nad burzami a finančními trhy SEC, když obvinil investiční banku Goldman Sachs z toho, že – obrazně řečeno – úmyslně prodávala nahnilé zboží, aby podpořila sázku na to, že skutečně shnije. Nahnilým zbožím byly dluhopisy jištěné balíky hypoték (CDO), jeden z těch nesmírně komplikovaných investičních nástrojů, ve kterých se mnohdy nevyznali ani zkušení bankéři. Tady však tikala bomba, byly do nich přimíchány i hypotéky s perspektivou špatného splácení, „subprime".


Každému se může stát, že sáhne vedle, ale SEC zjistila, že v tomto případě nešlo o náhodu nebo přehlédnutí, ale sahalo se vedle úmyslně. Zařazení „subprime" prosadil v Goldman Sachs jeden z jejích klientů, hedgeový fond Paulson & Co, protože měl vsazeno na pokles ceny uvedeného CDO. Vecpal se tedy na stranu prodávajícího i kupujícího současně. Jenže ostatní klienti o tomto pozadí nevěděli, Goldmani jim řekli, že balík sestavila nezávislá firma ACA, a tak si jej klidně kupovali. Není divu, že se pak nestačili divit, u 99 procent dluhu byl během devíti měsíců snížen rating a investice sed ocitla v komatu s tepenným krvácením. Došlo na „vypařování", hodnota investice se snížila o miliardu dolarů. Kde jsou ty peníze? Šampaňské bouchalo v hedge fondu, který si na pokles ceny vsadil. Kolik myslíte, že vydělal? Inu, onu miliardu. Teď když podvedení investoři vědí, že pára mířila jediným možným směrem, chtějí peníze zpět a zásah SEC jim dává šanci. „CDO je nový a komplikovaný produkt," řekl Robert Khuzami z SEC, když shrnoval výsledky vyšetřování, „ale podvod a střet zájmů je starý a jednoduchý."


Není pochyb, že případ ovlivní projednávání zákonů o regulaci finančního trhu, které se Obamova vláda snaží prosadit přes zuřivý odpor republikánské opozice. Jenže regulace má i své světlé stránky. Co by za to Goldman dal, kdyby mu ten kousek někdo včas zatrhl. Nejde jen o tu miliardu, kterou nejspíš vrátí investorům. Jak informují Financial Times, zpráva o podvodu způsobila v pátek na trhu takový poprask, že během jediného dne klesla hodnota firmy o 12 miliard dolarů a otřásla i dalšími bankami na Wall Street.


Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments