Korupce: Pravda vítězí, ale dá to fušku…




Jak bojují s korupcí jinde

V USA neexistují akcie na doručitele, dokonce ani vkladní knížky na doručitele. Všechny transakce provádějí makléři, kteří jsou přísně licencováni příslušnou agenturou. Agentura SEC byla vytvořena během Progresivní éry, éry, která následovala po Gilded éře.

Pomáhá to?

Není to perfektní, ale je to lepší než tady. Za George Bushe mladšího nebyly SEC (komise pro dohled nad burzami) ani regulace trhu zrušeny, ale bankovní průmysl vytvořil ‚nové produkty‘ jako CDSs  (Credit default swaps)–nové ‚nástroje‘, na něž se nevztahovaly staré kontrolní mechanismy, a které umožnily bankám prodávat balíky bezcenných hypoték. To byla jedna z příčin ‚bubliny‘ na trhu realit a následné krize.

Během Progresivní éry, která zahrnovala hospodářskou krizi 1893 až 1903, v USA ‚Civil Service‘ (Státní služba) nahradila dřívější ‚patronage system‘ (tedy trafiky pro vysoké spolustraníky). U nás takový zákon byl sice schválen, ale nějak upadl v zapomenutí. To je škoda, protože Státní služba také eliminuje nestydaté platy, které členové správníchh rad a státních či městských podniků u nás pobírají. V USA vrcholoví manažeři firem (CEOs) také pobírají neúměrné platy a bonusy, ale jen u soukromých firem, kde si na ně musí aspoň v konkurenci vydělat. Ne u podniků, či spíše úřadů, jako je VZP či DP, které konkurenci nemaji. Trochu se to přibližuje tomu českému modelu u bank, které vláda zahránila před bankrotem, ale neřekl jsem, že je tam vše ideální, to ne. Taky proti bonusům bankéřů Američané reptají.

Poctivé volby jsou jen první krok

Svobodný tisk, kontrolní úřady a hlídací psi nevládních organizací jsou doplňkem pro fungující demokracii. Jak správně řekl Jiří Boudal, potřebujeme více watchdogových iniciativ a organizací. Slovo ‚watchdogové‘ se mi nelíbí; řekl bych dozírající nevládní organizace, nebo prostě, potřebujeme více ‚hlídacích psů’—tedy občanských sdružení, jako jsou:

·                    http://www.nekorupci.cz/

·                    http://praguewatch.cz/

·                    http://www.bezkorupce.cz/

Tedy občanských iniciativ, které sledují legislativní proces, hlasování poslanců a senátorů, a které si postupně získávají důvěru voličů, a tím i vliv. Je na takových sdruženích, aby přiměla kandidáty na úřad k specifickým závazkům a pak dohlédla na jejich plnění.

 

Hesla z billboardů typu

·                    Města pro život!

nebo

·                    Více zeleniny :-)

jsou k ničemu. Nic konkrétního neslibují, k ničemu nezavazují. V Americe se jim posměšně říká "motherhood and apple pie," tedy “za maminku a buchty.“

 

http://www.sciam.cz/images/vydani/2008/3m.jpgTakové ‚hlídací‘ NGO také mohou poskytnout odbornou analyzu. Jistěže mohou také lhát (jako mnohé americké koupené think-tanky), ale během času se některé ukáží jako více či méně věrohodné. Jako hypotetický příklad můžeme uvést "expertízu", kde se říká "Starost o to, jak na tom budou za 15 let ledovce v Grónsku, jsou starosti bohatého muže" . Až se přivalí do Evropy miliony uprchlíků z nejchudší zemé světa, z Bangladeše, tak si vzpomeneme, že Scientific American psal již v roce 2010, že voda z tajících ledovců může zaplavit polovinu Bangladéše, atd. Pravda, 15 let je dlouhá doba. Možná, že český novinář pozná i dřív, kde najít experty, a jak poskytnout vyváženou analyzu.

V USA se mnohem přísněji dodržují pravidla o střetu zájmů než zde.

Poslanec, úředník či funkcionář nesmí současně pracovat v soukromé firmě a mít vliv na zakázky, které ta firma dostává.

Účinnou metodou, jak zabránit předražování veřejných zakázek a korupci, je americká GSA <(General Services Adminstration). Tato agentura, která byla zřízena po druhé světové válce, má na starosti koupi i prodej potřeb a produktů pro vládu. Pokud některé ministerstvo potřebuje třeba 1000 počítačů nebo psacích stolů, nekupuje je samo. Pošle tu objednávku GSA, a ta má odborné nákupčí, a na běžné potřeby sjednané kupní smlouvy za rozumnou cenu. (Ty ceny jsou na Internetu, takže si je může každý zkontrolovat (na příklad pro displeje zde), a případně navrhnout té GSA i lepší cenu). GSA kontroluje i úhrady za služební cesty a jiné výdaje. GSA má na starosti i koupě a prodej nemovitostí.

Takže tohle:

·        "Posudek znalce zněl tehdy jednoznačně: pozemky pod hotelem Hilton v centru Prahy mají cenu 563 miliónů. Stačil ale jeden podpis …", Böhmová se brání, že na obří slevě se s firmou dohodlo tehdejší vedení ministerstva. Byla sice u několika jednání, ale prý do nich téměř nezasahovala – rokovalo se totiž anglicky,

nebo tohle:

·        Kromě hrozby stamilinové pokuty Aktuálně.cz již dříve upozornilo na pochybnosti jak o transparentnosti samotného výběrového řízení, tak vítězného konsorcia Prague Military Hospital Concession, které zvítězilo po vyřazení ostatních uchazečů,

by se tam stát nemohlo, anebo alespoň nemohlo opakovat. Kdyby odborník jednou schválil takový podvod, tak by letěl, nebo seděl. Nejspíš oboje. Zaměstnanci GSA jsou součástí ‚civil service‘ (Státní služby), a tedy se nemění, když přijde nová vláda nebo nový ministr. Samozřejmě, mohou být vyhozeni, nebo posláni do vězení, dopustí-li se zpronevěry nebo podvodu, ale jinak jsou chráněni před nátlakem politiků. Takže nějaké „Fischer byl proti, ale ukecali ho“ tam neexistuje. Neúměrné pokuty za zrušení nevýhodných zakázek, které podepsal kdosi, vždy z té předchozí vlády, tam neexistují. Když tak čtu v českých novinách ty české ‚odborníky‘ na Ameriku, pana Veselého, Tomáška, atd., o tom, jak tam všichni zešíleli, tak si říkám, že by někdy měli pro srovnání napsat o kocourkovském hospodaření tady, v Česku. Tady nic šíleného neexistuje, tady je to přece normální.

Dohnat a předehnat? A proč ne?

TransparencyInternational sestavuje každý rok žebříček zemí podle korupce. České publikace jsou ZDE, mapa světové korupce je ZDE.


Z tabulky pro všechny země pro srovnání vybírám:

země

pořadí

2010

2009

2008

USA

22

7.1

7.5

7.3

ČR

53

4.6

4.9

5.2

Kenya

154

2.1

2.2

2.2

Somálsko

178

1.1

1.1

1

Pořadí je od nejlepšího (Dánsko) k nejhoršímu (Somálsko) a pro každý rok index CPI ukazuje na škále od 1 do 10, jak moc se dá jednat bez úplatků (1 = vůbec ne, 10 = zcela). Poslechněte si prosím TED talk pana Eigena, zakladatele nevládní organizace Transparency International. Je o korupci a trvá 16 minut. Jak jsme již dříve vysvětlili, tato TED přednáška, i mnohé jiné lze poslechnout i s  českými titulky .

http://www.sciam.cz/images/vydani/2010/7m.jpgJak pan Eigen vysvětlil, dávat úplatky cizím (tedy v tomto případě českým) úředníkům, je v Evropě nezákoné. Takový zákon platí i v USA. Je třeba toho zákona využít. Mělo by být i nezákoné takový pokus o vydírání neohlásit, protože policie nemůže případ vyšetřit a získat důkazy. Bez toho je to slovo jednoho, proti slovu druhého, a korupce vesele kvete dál.

Karel Čapek napsal „Pravda vítězí – ale dá to fušku.“ Určitě se nám nepodaří korupci vymýtit, ale mohlo by se nám podařit dostat se z 53. místa někam výš. Třeba i na 20.

Ano. Dohnat a předehnat? A proč ne? Časopis Scientific American vychází i v Češtiněstarší čísla.

 

Převzato z blogu autora Zakopnutí o pravdu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments