Krajta a ti druzí
„Zpěvačka Nosková se bála o život, zaútočila na ní krajta“ napsala Gabriela Volfová v dnešních Novinkách na netu. Pikantní na tom je, že dle autorky mělo jít o krajtu královskou. Tento africký nejedovatý had je ovšem dlouhý nanejvýš 150 cm (obvykle okolo jednoho metru), téměř nikdy nekouše a brání se tak, že ze svého těla udělá pevnou kouli, do níž ukryje hlavu. V místě jejího výskytu se jí říká ballpython, něco jako míčová krajta. Na obrázkách ze zpěvaččiných hrátek s hadem je však pravděpodobně asijská krajta mřížkovaná, což je poněkud jiná hadí liga. Tato krajta je největším ověřeným hadem v historii s délkou 975 cm. Krajta delší než pět metrů by již mohla být člověku nebezpečná. V popisovaném případě se však nejspíš o žádný útok nejednalo. Krajta z artistky přelezla na zpěvačku a při pokusu jí odmotat se začala bránit tím, že zpevnila kličku.

Skutečný útok velké krajty vypadá tak, že se had nejprve zakousne a poté bleskurychle nahodí počet kliček podle své délky a velikosti oběti. Kdysi bývalo oblíbeným cirkusovým  číslem, že se dobrovolník z řad publika nechal omotat hadem, obvykle hroznýšem královským, který dorůstá pěti metrů a kouše jen výjimečně. Když vydržel určenou dobu, dostal nevelkou finanční odměnu. Vtip byl v tom, že had se po popleskání stáhl ještě pevněji. V kombinaci s předchozí propagandou o nepřemožitelném škrtiči a jeho předchozích obětech to obvykle stačilo, aby se dobrovolník vzdal.

Uvedená mystifikace o zpěvačce, ohrožené královskou krajtou není ničím výjimečným. Má-li scéna ze starověkého království vypadat zvláště barvitě, doplní jí režisér papoušky. Viděl jsem něco podobného už mnohokrát. Nezjistí si ovšem, že se jedná o papouška amerického či australského, což několik tisíc let před objevením uvedených kontinentů působí poněkud komicky. Další oblíbenou záměnou jsou tygři, prohánějící se po Africe, či lední medvěd, lovící tučňáky. Oba tito tvorové totiž obývají opačné polokoule, lední medvěd severní a tučnáci jižní.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments