Krize rozevřela nůžky
Tak zní dnešní titulek na Aktuálně a pokračuje “bohatneme, protože chudneme“. Otázkou je, zda za rozevírání nůžek může krize. Takzvaná finanční reforma, kterou vymyslela a realizovala ODS, zvýšila přijmy již tehdy zámožným o desítky až stovky tisíc korun ročně. Lidé s průměrnými či podprůměrnými platy si nominálně nepohoršili, leč reforma přinesla inflaci. Nyní již nikdo nezpochybňuje, že reforma byla její přímou a jedinou příčinou. Člověku s příjmem dvacet tisíc měsíčně ubrala za rok téměř 15 000 korun. K tomu přibyly další poplatky: zdravotnické, stoupající cena vodného, elektřiny, plynu, deregulace nájemného  a také zavedené sankce – snížená či zcela chybějící nemocenská.

Faktická ztráta rodiny na reálné mzdě přesáhla 20 000 korun, což je cena skromnější dovolené. Proto si jí také muselo odpustit 45 % domácností, jak zjistil dobový průzkum. To vše se odehrálo ještě dříve, než začala celosvětová hospodářská krize.

To by si také měl uvědomit každý, kdo poslouchá počátek volební kampaně ODS. Donekonečna omílané strašení státním bankrotem začíná být trapné. Zavedením školného ODS učiní vzdělání dostupným každému – to by měl pan Nečas nějak věrohodně vysvětlit. Julínkovy zdravotnické poplatky pomohly jedinému subjektu, a to farmaceutickým firmám. Paní Filipiová by se měla pochlubit, že osoby, žijící v ústavech sociální péče, tedy lidé, kteří zdravotní péči rozhodně nezneužívali, je platí doteďka.

Pan Nečas mluví o populistických akcích, které nás zcela zruinují. Jedním dechem však slibuje živnostníkům daňové prázdniny, institucím slevy na sociálním pojistném a nezaměstnaným další úlevy, což je sice chvályhodné, ale ve svém důsledku stejně populistické. Co kdyby se lídr ODS pochlubil, kde na to vezme, a zda právě tyto kroky nezruinují státní finance. A měli by si to uvědomit také ti, kteří de facto financovali reformu ODS, a od kterých se nyní zaobaleně požaduje, aby totéž udělali znovu. Evropská unie vyhlásila letošek Rokem boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení – a ODS by pomalu mohla začít zametat před vlastním prahem.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments