Cituji z článku: „Již šest okresů Kalifornie vyhlásilo otevřenou revoltu bankrotujícímu státu Kalifornie, který nemá na platby mandatorních výdajů. Okresy Riverside, Los Angeles, Orange, San Diego, Imperial a San Bernardino nemají peníze na úhradu sociálních programů a služeb. (…) John Chiang, hlavní účetní státu Kalifornie otevřeně přiznal, že stát nemá peníze a nemá si je kde půjčit."
Zdá se, že kolabující americké hospodářství již prostě není schopno vygenerovat dostatek peněz na úhradu (mandatorních) sociálních výdajů, což může vyústit v nepokoje, povstání a rabování. A bylo by naivní se domnívat, že se USA nepokusí vyřešit své vnitřní problémy jejich vývozem. Ale i kdyby k tomu nedošlo, radikálně oslabené Spojené státy představují stejné riziko, jako enormně silné a sebevědomé. Pád takového kolosu, jakým jsou USA, musí nutně rozkolísat celý svět.
Zaujal mne i jeden z komentářů pod článkem: „Jsem zvedav, jestli MMF navrhne tvrda restriktivni opatreni, jak radil desitky let zemim tretiho sveta." Právě teď se nejlépe ukáže, zda všechny ty „dobré rady", které instituce jako MMF či WB rozdávaly na všechny strany, byly míněny vážně, nebo zda se jednalo jen o farizejství a pokračování kolonialismu jinými prostředky.
A když už je řeč o těch zajímavých časech, není od věci odkázat na článek Rozpadnú sa Spojené štáty?: „Deväť amerických spolkových krajín v poslednom čase prostredníctvom rôznych činností a rezolúcii varovalo vládu vo Washingtone, že by mohli uplatniť 10. dodatok ústavy a osamostatniť sa."
Scénář, o kterém mluvil Gerald Celente, tak je možná reálnější, než by mohlo být komukoli milé.
Převzato z blogu Tribun
Foto: Zdroj