Krvavé oleje: Krev tekla i v Maďarsku

Rozhovor s maďarským novinářem, reportérem TV RTL, držitelem ceny E. E. Kische Tiborem Csákánym:

V jakém období zjistila policie, co se kolem nezdaněné nafty odehrává?

Všechno bylo velmi dobře zorganizováno. Zásilky nezdaněné motorové nafty označované jako LTO měly svého času dokonce ozbrojený doprovod. To už ovšem ve hře byl organizovaný zločin. V tomto období přijížděly do Maďarska soupravy s nezdaněnou motorovou naftou po stovkách. Trasy, po kterých byly přepravovány, byly využity na sto procent. Na to, jak obrovský je to byznys, přišla maďarská policie až v roce 1993. Ropné produkty do Maďarska přijížděly především z Ukrajiny. Je ale zajímavé, že k nám ze Slovenska, ale i z České republiky přijížděly mazivové oleje, neboli těžké topné oleje, ve skutečnosti ovšem opět motorová nafta a to množství, ve kterém do Maďarska od vás jezdily, bylo nepředstavitelně velké.

V Česku došlo k alespoň částečnému zastavení těchto obchodů zhruba v polovině roku 1996. Jak dlouho to trvalo v Maďarsku?

Asi tak ve stejné době to v Maďarsku vypadalo, že díky novým zákonům skončilo definitivně období masivních daňových úniků prostřednictvím záměny v označení motorové nafty. Ve skutečnosti šlo opět pouze o kosmetické úpravy, protože vzápětí bylo za jediný rok dovezeno do Maďarska takové množství nezdaněné motorové nafty, které by, spotřebované jako topné oleje, stačilo pokrýt spotřebu celé střední Evropy zhruba na dvacet let. Maďarští novináři si dali tu práci a spočítali, že toto množství nezdaněné motorové nafty vypuštěné najednou na území Maďarska, by je pokrylo přibližně celé do výše 70 centimetrů.

Myslíte si, že to bylo čistě maďarské specifikum nebo se na tom podílel mezinárodně organizovaný zločin?

O účasti mezinárodně organizovaného zločinu svědčí krom jiného i to, že ve stejnou dobu, kdy k vám z Maďarska v obrovských kvantech proudila motorová nafta deklarovaná u vás jako LTO, z České republiky do Maďarska přibližně ve stejných objemech proudila nezdaněná motorová nafta odesílaná z České republiky jako mazivové, neboli těžké plynové oleje, avšak do Maďarska přijíždí nafta.

Kolika firem v Maďarsku se tyto obchody týkaly a říká vám něco jméno české firmy Chemapol?

Také v Maďarsku se na oficiálních místech hovoří o tom, jako roli v obchodech s nezdaněnou naftou sehrál Chemapol. Mezi největšími maďarskými firmami, které v té době masivně obchodovaly s nezdaněnou motorovou naftou, je vzpomínána firma MOL a firma KORDAX, existovaly ale desítky dalších.

Mluvili jsme o zavražděných a nezvěstných. Můžete upřesnit počty?

V Maďarsku byli zavražděni a zmizeli lidé zejména v období, kdy byla dovážena motorová nafta deklarovaná jako jiný ropný produkt a také v době, kdy bylo povoleno odložení plateb za clo a daně. Z tohoto období má maďarská celní policie v evidenci záhadné zmizení 28 osob ("bílí koně"). Jde především o lidi typu bezdomovců a podobné ztracené existence. Byli to ti, kteří zakládali fiktivní firmy. V souvislosti s těmito obchody eviduje maďarská policie asi 250 výbuchů na území celého Maďarska včetně odpálených ručních granátů. To, že výbuchy souvisejí s ropnými produkty, vím od policistů.

Vaší televizi se přihlásil jako korunní svědek v aféře LTO Szolta Nógradi. Z jeho výpovědi vyplynulo, že i on se cítí být v ohrožení života.

Nógradi je samozřejmě vystaven jistému nebezpečí. Jeho kauza je však sledována veřejností a to v Maďarsku hodně znamená. Takže pokud by se mu i přesto něco stalo, byl by to jeden z největších skandálů, jaké kdy Maďarsko zažilo.

Oficiální místa uvádějí, že částka, o kterou přišla státní pokladna v Maďarsku, je přibližně 100 miliard forintů. Odpovídá to podle vás skutečnosti?

Podle mne a podle výsledků mého pátrání jde o několikanásobek této částky. Těch 100 miliard je jen částka oficiálně zdokumentovaná celní správou. Občas to vypadá, že se blíží konec této aféry, jenomže její konec je v nedohlednu. Peníze z ní jsou dnes používány k tzv. privatizaci, ale také k obchodu se zbraněmi, drogami atd. Všichni, kteří se byznysu s nezdaněnou naftou věnovali, byli na to připraveni. Byli dostatečně drzí a využili možností, které se jim nabídly. Je pravdou, že i v Maďarsku to byl byznys pro relativně úzkou skupinu lidí. Ani tady se řadový občan o možnosti podílet se na těchto obchodech nedozvěděl. Informace byly utajované.

Jestli tomu správně rozumím, tak i v Maďarsku šetří policie hlavně důsledky těchto obchodů, tedy vraždy a záhadná zmizení, ale obchody samotné zůstávají nevyšetřeny.

Myslím, že to je trochu jinak. Ale výsledek vyšetřování že je stejný jako v Česku. Do dnešního dne ani jeden výbuch nebyl vyšetřen, u žádné z vražd ani výbuchů nebylo prokázáno skoro nic a pachatelé nebyli odhaleni.

Děkuji za rozhovor.


Po návratu z natáčení v Maďarsku se objevily informace o tom, že před domem Nógradiho bratra vybuchly ruční granáty. V souvislosti s obchody s nezdaněnou motorovou naftou ve stejné době další čtyři policejní důstojníci spáchali sebevraždu. Nógradi dostal policejní ochranu a skrývá se.

Bývalý ministr vnitra v Maďarsku Sándor Pintér zažaloval poslance László Pallaga za to, že na tiskové konferenci ke kauze LTO uvedl, že do podvodů s LTO byl bývalý ministr vnitra Sándór Pintér zapleten. Podle veřejně dostupných zdrojů se stýkal s mafiány a dostával od nich několikamilionové úplatky. Pintér Pallaga zažaloval a soudní spor vyhrál. László Pallag byl odsouzen k zaplacení částky 1,25 mil. forintů, v přepočtu asi 250 000 Kč. Poslanec Pallag však po verdiktu oznámil, že na zaplacení odškodného Pintérovi nemá prostředky. Maďarské podsvětí zareagovalo okamžitě. Mafie uspořádala sbírku na odškodnění Pintéra. Podle maďarských sdělovacích prostředků to veřejnost vnímá jako největší možné ponížení bývalého ministra Pintéra.

Poslanec László Pallag se tak paradoxně stal sice šéfem parlamentní komise, která měla vyšetřovat podvody s LTO, avšak zároveň také jediným potrestaným v této kauze.

Vyšetřovací parlamentní komise ukončila svoji činnost v listopadu 2001. Vydala závěrečnou zprávu, avšak do případu LTO nepřinesla nic nového.

 


Knihu Krvavé oleje si můžete objednat zde


Rozhovor s Janou Lorencovou


Krvavé oleje: Jak to začalo


Krvavé oleje: Můj přítel vrah


Krvavé oleje: Policista Vratislav Kutal


Krvavé oleje: Rozhovor z Mírova


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments