Kucinich kritizuje Demokraty za jejich zradu předvolebních slibů




Leden 21, 2010

WASHINGTON – Demokratický kongresman z Ohia Dennis Kucinic řekl ve středu, že volby v Masssachussetts (v nichž překvapivě zvítězil republikánský kandidát do Senátu – pozn. překl.) byly „budíčkem“ pro Demokraty, a že strana by raději měla změnit kurs, aby neutrpěla devastující ztráty v listopadu tohoto roku.

„Lidé volili Demokraty v roce 2008 proto, aby změnili směřování země,“ řekl pro Raw Story v takřka hodinovém rozhovoru.

„Současný Bílý dům má ohromné potíže zatřást s těmi samými etablovanými zájmovými skupinami, s nimiž neuměl pohnout George Bush. A navíc se zdají být ještě více opevněné, než byly kdy předtím.“

 „Není nic liberálního ve vládních intervencích. Není nic liberálního na tom, když vláda asistuje a přihlíží, jak banky používají veřejné peníze k tomu, aby docílily bonusy pro svá vedení. Není nic liberálního na tom, dát pojišťovnám bianco šek na to, že budou libovolně účtovat, co chtějí za zdravotní péči… Od kdy se tyhle věci staly liberálními?“

„Není nic liberálního na tom, že necháme uhelnou a ropnou lobby psát legislativu týkající se změn klimatu,“ dodal. „Oni si snad ze mě dělají srandu,“  hořekoval kongresman, který už svoji funkci vykonává 13 let, nad nedostatkem změn v ekonomice jako nad jedním z hlavních problémů, kterým Demokraté čelí.

 „Každá oblast ekonomiky stále odčerpává bohatství od ohromného množství lidí a předává je do rukou malé hrstky. Pokud nemáme demokracii v ekonomice, nemůžeme ji mít ani v politice.“

„Musíme se více vymezovat jako ti, kdo jsou na straně lidu, a ne ti, co jsou na straně zájmových skupin, jak je to u nás zvykem,“ řekl Kucinich, jenž je obecně považován za zastánce pokrokových myšlenek.

Demokrati skočili do postele s pojišťovnami

Kucinich řekl, že je hluboce rozčarován tím, co se stalo se zdravotní reformou, přičemž navrhoval, že by Demokraté měli „zpomalit“ a „vrátit se o krok zpět.“

„Zdravotní péče se stala příliš komplexní a příliš neprůhlednou s licencemi pro poskytovatele zdravotní péče a farmaceutické společnosti,“ řekl. „Je skutečně na čase nabrat nový směr a tento směr by měl mířit zpět k americkému lidu.“

Jedna z myšlenek, které prosazují Demokraté, je protlačení senátního návrhu zákona Sněmovnou reprezentantů, která by poté umožnila presidentovi podepsat tento zákon.

„Nemyslím, že se to stane,“ řekl. „Senátní návrh je vadný takovým způsobem, že si nemyslím, že může dostat tolik hlasů ve Sněmovně, aby prošel. Já pro něj zcela jistě hlasovat nebudu.“

„Je velmi ostrý na lidi, kteří obětovali část mzdy, aby získali benefity v podobě zdravotní péče,“ řekl s odkazem na jejich zdanění. „Hodláme požádat Američany, aby si nechali ořezat mzdy? Proč?“

„Ztratili jsme iniciativu v té chvíli, kdy naše strana vlezla do postele se zdravotními pojišťovnami. A brzy se budeme jenom dívat na rostoucí daně jako na způsob subvencování zdravotních pojišťoven. To je prostě šílenství.“

„Přerozdělili jsme více peněz na zdraví národa tím, že jsme dali zdravotním pojišťovnám 30 milionů nových zákazníků a 50 miliard dolarů ročních příjmů.“

S Kucinichovými závěry nesouhlasí mnoho příznivců změn a Demokratů, kteří říkají, že navzdory svým vadám je návrh zákona o zdravotní péči přinejmenším velmi důležitým krokem k rozšíření pojistného krytí a redukci nákladů.

„Dobrá, ale jakým způsobem toho chcete dosáhnout?“  oponuje jim Kucinich. „Pokud dáme pojišťovnám monopol na zdravotní péči, pokud nemáme žádnou regulaci pojistného, pokud je vyjmeme z antimonopolní regulace… Bude to ten způsob, kterým se pečuje o zdravotní péči pro lidi, nebo kterým se chrání zájmy zdravotních pojišťoven?“

Řekl, že část nedůvěry v tento návrh zákona je především způsobena řezy, které v něm udělali lídři stran s některými senátory, přičemž zmínil výjimku pro výdaje programu Medicaid v Nebrasce od senátora Bena Nelsona.

„Lidé vědí, že když se věci dostanou do tohoto bodu, je načase je zastavit. Zastavte to, co děláte. Přestaňte se v tom vrtat. Zvolněte tempo. To je vzkaz z Massachusetts.“

Kucinich ventiloval svůj původní názor, že nejlepší cestou, jak směřovat zdravotní péči, je dosáhnout systém „Medicare pro každého“.

Řekl, že Demokraté by neměli odejít od reformy zdravotnictví, ale potřebují vyslat signál, že pochopili, jak špatně se s ní zachází.

Kritika Obamovy vlády za hospodářskou politiku a za „imunitu“ pro Wall Street

Kucinich řekl, že volby v Massachusetts byly také referendem o neadekvátní odezvě Obamovy administrativy na hospodářskou krizi.

„Měli bychom se zaměřit na tvorbu 15 milionů pracovních míst, a když to skutečně budeme dělat, získáme znova důvěru amerického lidu v domácích záležitostech,“ řekl.

„S lidmi, kteří ztrácejí svou práci, své domy, své investice a úspory, svoje důchodové zabezpečení i příležitost dostat své děti na vysokou školu, se musíme zaměřit na ekonomické problémy.“

Kongresman z Ohia tvrdil, že tyto problémy rostou, protože systém se obrací proti zájmům lidu, a také proto, že Obamův ekonomický tým mu je nepomáhá řešit.

Řekl, že Obamova vláda dala bankám na Wall Stretu „imunitu, a také ochranu těm, co jsou příliš velcí na to, aby mohli padnout“, přičemž se podivil, že „se tím dokonce vychloubá“.

„Lidé si uvědomují kritický stav ekonomiky, a proto reagují takovým způsobem jako v Massachusetts.“

„Nacházíme se zde ve skutečném bodu obratu. Potřebujem znova obnovit důvěru amerického lidu tím, že jej sjednotíme při řešení ekonomických problémů. A pokud to neuděláme, Massachusetts bude pouhou předzvěstí toho, co přijde.“

Zájmové skupiny mají takový vliv, jako nikdy předtím

Kucinich hořekoval nad tím, jak roste spolčování Demokratů se zájmy velkých financí, a tvrdil, že to poškozuje celou stranu.

 „Je možné žádat banky, aby reformovaly bankovnictví?“ řekl. „Je možné, aby pojišťovny reformovaly systém zdravotního pojištění? Můžeme si na formulování energetické politiky najmout jaderný průmysl?“ Tak to snad s námi někdo žertuje!"

„Abychom však nezapomněli, že tyto problémy nezpůsobil Barack Obama,“ řekl Kucinich. „Byl to George Bush, který dovedl ekonomiku na okraj propasti ořezáním daní ve výši bilionu dolarů , válkami, založenými na lžích a zvyšováním obchodního deficitu.“

„A my nemůžeme dělat takové věci, jako je pečení pirohů pro Wall Street, jež jsou naplněny vyslyšenými požadavky velkých bank, koketování s pojišťovnami a „milostné pletky“ s farmaceutickým průmyslem.“

„Američané jsou opravdu vyplašeni, co se týká ekonomiky, a mají na to plné právo,“ řekl. „To  není ani levo-pravé, ani liberálně-konzervativní tvrzení. To je otázka nadstranická.“

„Existuje zde skutečně hluboký hospodářský pokles, a jediným způsobem, jak z toho ven, je zahájit masivní program na podporu pracovních míst,“ řekl. „Nevidím žádné důkazy o tom, že by Obamův ekonomický tým s něčím takovým přicházel.“

„Musíme naslouchat vzkazu  z Massachusetts. A měli bychom ho raději vnímat pozorně.“

Mimo levici a pravici

Kucinich odmítl, k překvapení některých svých příznivců, obvinit Republikány ze všeho, o čem si myslí, že bylo v ekonomice uděláno špatně.

„Musíme se dívat především sami na sebe,“ tvrdil. „Musíme hledět na to, co my sami potřebujeme, abychom správně vládli… Je to vskutku jednoduché – lidem se nelíbí, co děláme.“

 „Demokraté se musí zabývat svými vlastními povinnostmi, nikoliv závazky Republikánů,“ řekl. „Pokud chceme předat žezlo vlády Republikánům, kteří jsou v menšině, oni ho rádi převezmou.“

Kucinich řekl, že strategie Demokratů, jež spočívala v naléhání na Republikány, aby převzali více odpovědnosti, byla špatná.

„Tohle není věc Republikánů, ale Demokratů.“

„Existuje vážná tendence ke znepřehlednění politiky v Americe, jejímž cílem je zmást lidi v tom, kdo za čím stojí, což vede k triumfu zájmových skupin.“

Ještě je čas na nápravu

Kucinich řekl, že navzdory tomu, že Demokraté nabrali špatný směr, stále ještě mohou získat zpět důvěru lidí.

„Nejsem z těch, kteří si myslí, že se hroutí svět,“ řekl. „Potřebujeme jenom naslouchat tomu, co lidé říkají. Voliči v Massachusetts nám poslali jasný vzkaz, že si nepřejí , abychom je podceňovali.“

„Je potřebné, aby Demokraté začali postupovat mnohem agresivněji,“ domnívá se Kucinich. „Proti své vlastní straně jsem hlasoval jenom v tom okamžiku, kdy jsem si myslel, že bychom pracovat lépe a být přesvědčivější.“

„Můžeme si svoji převahu udržet, pokud využijeme konstruktivně tento budíček a budeme mít otevřené oči.“

"Měli bychom ten podnět z Massachusetts vzít na vědomí a vyburcovat se. Protože když jenom vypneme budík, pak půjdeme znova spát a probudíme se až v prosinci, mohli bychom ztratit svoji většinu v Senátu.“

Kucinich navzdory drásavým slovům řekl, že zůstává optimistou v tom, že Demokraté mohou „obrátit věci k lepšímu“.

„Máme stále dost času na nápravu. Do prosince je to z politického hlediska ještě celá věčnost. Je to spousta času. Musíme však skutečně nastavit nový směr v naší politické navigaci.

Převzato z Raw Story

Foto: zdroj


Překlad: Stan

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments