Kvílení starého zbrojnoše

Haiku, tak nazval svůj diář 10.4. Karel Steigerwald. Teď ty jeho řeči vytrhnu z kontextu. Bude to snadné, žádný kontext jeho článek nemá, je to od začátku až do konce viz titulek. A ušetřím vás komářího bzíkání, jímž K.S. prokládá svůj článek a zesměšňuje tak svého redakčního kolegu, dokonce nadřízeného.


"… Jmenovali Fischera premiérem a všichni se radují. … Nic trapnějšího nás potkat nemohlo. Fischer říká, že si do toho nenechá mluvit. To se ale mýlí. Nemůže si dělat, co by myslel. Nemá k tomu žádný mandát. Jediný a dost slabý a zprostředkovaný mandát, který má, že si ho vymysleli páni a pány bude poslouchat. Nějaké činy proti vůli politických stran (těch dvou) by ho vrhly i s vládou na území svévole. Záhadou samozřejmě je, koho a v jakém pořadí bude poslouchat. Dvěma pánům naráz nevyhoví, jak sestaví rozpočet, je stejná záhada – možná by měl sestavit hned dva, s každým pánem jeden, aby měl každý vítěz podzimních voleb po ruce ten svůj."


Proč ten člověk takhle bezútěšně plká a vyrábí negativa, jako kdyby byl placený od katastrof? Fischerova vláda, jež má mandát od dvou největších stran s přesvědčivou parlamentní většinou, má jenom překlenout období do nových parlamentních voleb, v tomto čase,  kdy Topolánkova vláda nemá mandát vůbec žádný, protože jí parlament vyslovil nedůvěru. Po dohodě relevantních v parlamentu zastoupených stran je nainstalován úředník, což je v podstatě technická záležitost, překlenutí období do voleb. Jak může novinář, který nezná politickou abecedu, nechápe ani takovouto naprosto triviální politickou jednoduchost, ovlivňovat veřejnost svým do nebe volajícím neumětelstvím? Komu tohle slouží, proč ho za to platí? Vydavatel ani šéfredaktor vám neodpoví, mají své "vyšší" cíle.


"… Úkolem jeho (Fischerovy) vlády je, aby úředníci zalévali v kanceláři fikus a aby se v kuchyňce nerozkradly lžičky. Větší mandát nemá. Kus práce ho čeká leda s tlaky pánů: každý bude po jeho vládě chtít něco opačného. On by měl odolat, ale stěží může vědět, proč a jak."


A zase jenom negativistický blábol: jedná se o období pouhých šesti měsíců, z toho dva jsou prázdninové. Šest měsíců je období z hlediska státní politiky nevýznamné. Proč tedy Steigerwald brečí jak prodejná dívka bez honoráře? Kulantněji než jsem zvyklý vyjádřeno: "Že ale došlo po několika letech „nulových tolerancí“ k dohodě vlády a opozice na společném postupu tváří v tvář ekonomické recesi, to je fakt, který si hysterikové neuvědomují a podle všeho je spíše znervózňuje." Právě: nesmyslně a až brutálně konfrontační tón, pro zájmy státu a národa škodlivý, který vůči opozici a zejména ČSSD zavedla ODS, a který podporovali svým jednostranným štvaním právě noviny od Anděla, ten dostává dohodou o přechodné vládě trhliny.  Přitom jaké pnutí tato dohoda vyvolává na pravici je zjevné. Fanatici dělají vše pro to, aby ji znemožnili. A nesouhlasím s tvrzením žlutého citátu: hysterikové si to uvědomují, velmi dobře. Jestliže v minulosti jejich programem bylo rozeštvávání a skandalizace levé části české politiky, jak by nyní mohli pochválit onu půlroční přechodnou velkou koalici, zradu na jejich necivilizované a neevropské rozeštvávací ideologii?


"…Bylo by hrozně zajímavé, kdyby v srpnu padla ještě i prozatímní vláda. Třeba že šrotovné nahradila ledničkovným, bzum, bzum." Tahle melodie zní v hlavičce komentátora patrně permanentně.


A teď přijde jádro žalozpěvu: "Jediným a skutečným úkolem vlády komárů bude zastírat, že ČSSD plus diverzanti nechali padnout vládu, aniž věděli, co dál. Zařízli sousedovo prase, že pěkně roste, ale žádné jejich vlastní jim z toho nevyrostlo. Typické z našeho dvorku. Trochu se divím ODS, proč jim v tom pomáhá. Zařízli jste nás, tož tvořte svoje, měla by krčit rameny a nechat Paroubka placatit se nad jeho dílem."


Tady lze poprvé souhlasit, s tím zaříznutým prasetem. Ale že by pěkně rostlo? Jedna ostuda za druhou, jedna blamáž vedle druhé, ekonomika zamířila do kopru ještě před nástupem krize, lež stíhala lež a nová kultura zdvižených prostředníčků charakterizovala Topolánkovu vládu snad nejlépe, nejvýstižněji. A Steigerwald už zase nic neví: Paroubek se nemůže placatit nad svým dílem z jednoduchého důvodu: protože jeho strana nemá a ani v koalici nesestaví čitelnou a jasnou parlamentní většinu. A už jsme u toho zase: politický komentátor nejvýznamnějších novin neovládá politickou malou násobilku a chce dělat justamenty, naschvály, jako pubescentní šestnáctka. Kvílení, na to je machr, jako kdyby a kdysi v divadelním zákulisí byl odpovědný za zvukové efekty a zapamatoval si jenom meluzínu.


"Každý už ví, že politici jsou odporní. Že voliči jsou ještě odpornější, ví málokdo. Kolik stojí jedno pivo a jeden poplatek u doktora vědí. …Ušlapou i děti, aby se k papírkům (Budějovice) dostali."


Voliči jsou odporní hlavně proto, že většinově nevolí modré. Fischerova vláda je odporná proto, že vystrčí z vládních křesel Steigerwaldovy miláčky, tu partu zcela neschopných a esenciálně hloupých trapností. Paroubek pak je Steigerwaldovi odporný ze zvyku a z podstaty, neboť: "Paroubek o voličích všechno ví, nejen toto. Ví, co sypat, komu a kdy…" – zatímco Steigerwald neví prakticky vůbec nic.


Takhle je přitom politika jednoduchá: nasypat voličům. A právě tohle ODS naprosto nezvládla: za ty necelé tři roky nechutného panoptika nasypala pouze úzké vrstvě boháčů, lépe řečeno přisypala. Když si mohli nové auto zvýhodněně pořídit pouze oni, byl svět podle Steigerwalda v pořádku. Když šrotovné budou moci čerpat všichni, i ti odporní voliči, což se stalo možné teprve po pádu vlády a dohodě s opozicí, svět se Kájovi hroutí.


Odporným voličům vláda ODS odsypala a odsypává. A proto prohrává jedny volby za druhými a snad prohraje i ty říjnové, rozhodující.


A to pak bude Kája opravdu bzum, bzum, bzum.  Nepůjde mu to na rozum.
 
Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments