Srpen 26, 2010
V jednu chvíli se myšlenka celostátního „letního oživení“ musela zdát neodolatelnou. Vždyť akciový trh stoupal vzhůru týden co týden a existovaly přesvědčivé známky, že ekonomika se odrazila od dna. Mohla snad být lepší chvíle, aby prezident Barack Obama jezdil se svým cirkusem po vnitrozemí s chvalozpěvy o svém fiskálním stimulačním balíčku ve výši 787 miliard dolarů?
To vše se nyní změnilo.
Nezaměstnanost roste, výroba zpomaluje, prodeje nemovitostí jsou ve volném pádu, HDP klesá. Celá historka o tom, že „záchranná mise byla splněna“ se začíná jevit jako absurdní, což je důvod, proč se „letní oživení“ změnilo v noční můru pro oddělení public relations. Ekonomika nedosáhla „únikové rychlosti“, jak se počátkem roku chvástal ekonomický car Lawrence Summers.
Hospodářství pokulhává, a vyhlídka na další propad je každým dnem větší. Obamův žalostně nedostatečný stimul se rychle vypařuje a zanechává po sobě obrovskou díru ve výdajích, což nevyhnutelně povede k dalšímu ekonomickému propadu.
Celé ty hrátky kolem „letního oživení“ se v tomto světle ukazují jako ubohé, celý ten Obamův ekonomický herecký spolek je mimo mísu. Poslední propad byl naprosto předvídatelný. Obama se musí zbavit pijavic z Wall Streetu a vytvořit nový tým.
Toto je z New York Times, v pondělí 23. srpna napsaly:
„Investoři během prvních sedmi měsíců tohoto roku stáhli z investičních fondů na domácím akciovém trhu závratných 33,12 miliard dolarů, a to podle Investment Company Institute, asociace investičních fondů… Pokud bude toto tempo pokračovat, bude v roce 2010 z těchto fondů staženo více peněz, než v kterémkoliv roce od 80. let kromě roku 2008, kdy vrcholila globální finanční krize.“
„Fidelity Investments v pátek oznámila, že v druhém čtvrtletí se rekordní počet lidí uchýlil k tak zvaným rychlým výběrům ze svých penzijních účtů. Jsou to předčasné výběry, které mají zaplatit takové potřeby, jako jsou např. účty za léčení.“ („Je to pozoruhodný zlom, drobní investoři utíkají z akciového trhu“, píše Graham Bowley v New York Times).
Drobní investoři říkají „dost“ a odcházejí. Úprk z trhu již nějakou dobu probíhal, ale nabral na síle po „bleskovém krachu“ 6. května, kdy se Dow Jones za méně než hodinu propadl o 1000 bodů. Nastala opravdová panika. Zvrat na konci dne obavy investorů nezmírnil, ani nepřesvědčil obchodníky, že problémy byly napraveny. Důvěra je pryč. Investoři cítí, že nová architektura trhu se od základu změnila, a že inovace, jako vysokofrekvenční obchodování, temné pooly a komplexní deriváty, vyvolaly proti sobě protitlak, takže je nemožné, aby uspěli. To je důvod, proč lidé houfně odcházejí. Ztratili důvěru v trhy.
Kdo má důvěru v tyto trhy? Kdo věří, že dobře informovaný investor, který má rozumná očekávání ohledně budoucího vývoje, může konkurovat vysokorychlostním spekulantům? Nikdo. To je důvod, proč začalo být více peněz tlačeno do matrací než do akciových fondů.
Hlavní viník podvodů
Úkolem FEDu je zachovat a udržet klam „volného trhu“ tak dlouho, dokud to bude možné. To je důvod, proč FED tlačil na „zdrženlivou regulaci“, takže insolventní a kapitálově vyhladovělé banky mohly zakrýt své ztráty před veřejností. FED převedl 1,7 bilionu dolarů v toxických aktivech a špatných úvěrech z bank do své vlastní bilance, aby zachoval iluzi, že „vše je v pořádku“, a že ceny aktiv se nakonec vrátí na úroveň před krizí. Vše je to jenom kouřová clona.
Sekuritizace, obchodování s deriváty a aktivita na repo trhu, to vše je založeno na stejném principu, kterým je poskytnout finančním obrům schopnost vytvářet obrovské zisky za mikroskopický zlomek kapitálu, který byl pákován do nafouklých dluhových balónů. Bankovní systém není financován úvěry poskytnutými z vkladů, ale prostřednictvím výměny vysokorizikových cenných papírů se stínovými bankami na repo trhu. Je to systém, který zkrachoval po kolapsu Lehman Brothers v září 2008. FED a ministerstvo financí vzali biliony z veřejných zdrojů, aby rozklížený a ke krizím náchylný systém zazalátali, aby zachovali zisková centra svých primárních členů – velkých bank a Wall Streetu. Systém samotný je podvodem, určeným k přesunu bohatství od střední třídy k podkapitalizovaným finančním dravcům.
Lze se divit, že důvěra je na historickém minimu?
Převzato z CounterPunch
Překlad: Clair