Libyjská krize očima afrického státníka

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/Yoweri_Kaguta_Museveni.jpg/225px-Yoweri_Kaguta_Museveni.jpgUgandský prezident Yoweri Museveni zveřejnil na blogu CNN článek Kaddáfí, jak ho znám, ve kterém popisuje libyjského vůdce jako kontroverzního muže, který udělal spoustu chyb, ale zároveň sehrál ve vývoji Afriky významnou pozitivní roli. Z pohledu Evropana je ovšem asi nejzajímavější ta část, kde se vyjadřuje k roli Západu, protože to je vzácně dostupný pohled z druhé strany, od reprezentanta jednoho z těch států, které nejsou subjektem geopolitiky, ale jejím objektem.

Jsem totálně alergický na zahraniční politické a vojenské vměšování se do vnitřních věcí suverénních států, zejména těch afrických. Pokud by zahraniční intervence byly prospěšné, potom by Afrika musela být nejvíce prosperujícím regionem na světě, protože jich zažila nejvíce: od obchodu s otroky přes kolonialismus a neokolonialismus po imperialismus etc. Ale všechny tyto fenomény, pocházející z ciziny, skončily katastrofou.


Západní země vždy používají dvojí standardy. V Libyi zavedli bezletovou zónu velmi ochotně. V Bahrajnu a dalších zemích, kde vládnou prozápadní režimy jsou ke stejným, ne-li horším okolnostem, zcela slepí.


Tendence západních zemí válcovat rozvojové země svojí technologickou převahou vede s neúprosnou logikou k závodům ve zbrojení.


Být na místě libyjské opozice, styděl bych za podporu západního letectva. Quislingové cizích zájmů nikdy nic dobrého Africe nepřinesli. A že jsme jich měli nespočet: Mobutu Sese-Seko, Houphouet Boigny, Kamuzu Banda, etc.


Kdyby byli členové libyjské opoziční skupiny patrioty, vybojovali by si svoji válku sami.


Převzato z blogu Tribun


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments