Lieberman: Co po nás Amerika chce? Diskriminovat Židy?

lieberman-avigdor-ministrIzraelský ultrapravičácký ministr zahraničí Avigdor Lieberman bojkotoval setkání s brazilským prezidentem Luizem Ignaciem Lulou da Silvou, protože nejvyšší představitel Brazílie odmítl navštívit hrob zakladatele sionismus Theodora Herzla, zatímco položil věnec na hrob palestinského předáka Jásira Arafata.


„Osobu, která není připravena navštívit Herzlův hrob, ale jde k hrobu Arafata, neakceptuju," prohlásil Lieberman s tím, že se Izrael nenechá jinými zeměmi urážet bez následků.


Kancelář brazilského prezidenta na tyto výtky vysvětlila, že Herzlův hrob nikdy nebyl součástí Lulovy agendy, přičemž tuto akci při svých nedávných návštěvách Izraele vynechali také například francouzský prezident Nicolas Sarkozy nebo italský premiér Silvio Berlusconi.


Lieberman pak ještě v úterý stihl zkritizovat Bílý dům s tím, že jeho reakce na pokračující židovské osídlování východního Jeruzaléma je „hysterická". „Co od nás vůbec chtějí?" zeptal se Lieberman na adresu Obamovy administrativy. „Že Židům zakážeme usazovat se ve východním Jeruzalémě a kupovat si tam půdu? Žádnou diskriminaci Židů na úkor Arabů nepřipustíme!"


Liebermanova strana zároveň Knessetem protlačila tak zvaný zákon o nakbě, podle něhož má ministerstvo financí pravomoc zrušit financování nevládních organizací, které by jednaly „proti principům izraelského státu". Mezi takové prohřešky bude od nynějška patřit například to, že někdo na místo oslav vzniku státu Izrael bude tento den pořádat pietní akce za povražděné a vyhnané Palestince. Když Ilan Ghilon, poslanec za stranu Meretz, kritizoval Liebermana s tím, že za rok a půl ve funkci napáchal Izraeli víc škod než kdokoli před ním, poslanci z Jisrael Bejtanu ho zasypali obviněními, že „podporuje teroristy".


A zatímco v Jeruzalémě kvůli osadnické politice Izraele propukly ostré střety Palestinců s policií, jedna z ulic v Ramalláhu na západním břehu Jordánu od včerejška nese jméno Rachel Corrieové, americké mírové aktivistky, která v roce 2003 zahynula pod pásy izraelského armádního buldozeru, když se pokoušela bránit demolici palestinských domů v Rafahu. Ceremoniálu se zúčastnila i Rachelina matka Cindy, která se svým manželem minulý týden zažalovala izraelský stát za smrt své dcery. „Chci, abyste věděli, že nejste sami," řekla přítomným. „Lidé zvedají hlavy. Už nebudou mlčet."


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments