Londýn: Assange se vydal do rukou policie

Hlavní tvář projektu Wikileaks Julian Assange se dnes vydal do rukou bristké policie. Je stíhan Interpolem za údajné „znásilnění“ (styk bez kondomu bez souhlasu) ve Švédsku, informují o tom Novinky.cz.Podle zprávy BBC byl Julian Assange zatčen Scotland Yardem na základě evropského zatýkače po domluvě na policejní stanici v Londýně v 0930 GMT.


Novinky.cz dnes informují o podezření, že jedna z žen, které Assangeho obvinily, je agentkou CIA. Podle některých zdrojů se angažuje v kubánských opozičních hnutích. „Hlavní žalobkyně Assange spolupracovala s řadou proticastrovských skupin, z nichž nejméně jedna je sponzorována Spojenými státy a podporuje ji bývalý agent CIA Luis Posada Carriles,“ uvádějí zdroje Novinek.cz.Aktuální souhrn posledního dění kolem Wikileaks shrnuje celkem vyčerpávajícím způsobem článek "Týden wikišílenství pokračuje" na serveru Tyinternety.cz. Dodejme, že proti různým výzvám směřujicím k fyzické likvidaci Assangeho vznikl otevřený dopis australskému premiérovi, po kterém signatáři požadují, aby mu poskytl Assangemu před touto štvanicí adekvatní ochranu. Mezi řadou novinařů a akademiků je i Noam Chomsky.


DeníkReferendum.cz uvádí podrobnosti o informační pojistce pro případ, že by se s Assangem stalo něco nepředpokládaného.

"Den před samotným zatčením se právník Juliana Assange nechal slyšet, že v případě jeho zabití nebo odsouzení jsou desetitisíce hackerů a dalších příznivců svobody slova na internetu připraveni vypustit „jadernou bombu“ v podobě všech neupravených tajných dokumentů americké vlády. Ty obsahují i jména špionů a informátorů."


13:17

Britské listy upozorňují na videorozhovor s Jennifer Robinson, právní zástupkyní Assangeho, podle které nebyl Assange až do pondělí do večera seznámen s obviněním. Podle jejího vyjádření jde o jasné porušení Evropské konvence o lidských právech.


13:40

Webová stranka www.justiceforassange.com svolává protestní akci na Westminster Magistarte’s Court, kde má být Assange vyslechnut.


13:40

Hospodářské noviny uvádějí, že Assange přistoupil na jednání s policií, aby zabránil svému vydání do Švédska, protože má pochybnosti o nestrannosti švédské justice. Nyní se bude snažit docílit dohody, aby mohl být vyšetřován na svobodě. Počítá se složením kauce ve výši 100 až 200 tisíc liber (téměř 6 milionů korun). Své příznivce vyzývá, aby mu na případnou kauci přispěli.

 

Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments