Květen 18, 2010
Brazilský prezident vyjednal výměnu paliva, která řeší íránskou jadernou otázku jednou pro vždy, což je důkaz jeho diplomatických schopností a jasná připomínka mezinárodnímu společenství, jak by se mělo jednat při řešení krize. Ruská federace je z velké části součástí tohoto přístupu.
Luiz Inácio Lula da Silva, současný prezident Brazílie, dal právě světu obecně, a Spojeným státům americkým obzvláště, lekci, jak se má přistupovat k mezinárodní diplomacii. S podporou Ruska a Číny odjel prezident Lula tento víkend do Teheránu, aby se tam pokusil vyjednat řešení, které jednou pro vždy vyřeší íránskou jadernou otázku. V pondělí odjížděl s dohodou v ruce.
Po ukončení 14. summitu G15 v Teheránu podepsali prezident Lula, turecký premiér Recep Teyyip Erdogan a prezident Íránské islámské republiky Mahmoud Ahmadinejad trojstrannou dohodu o výměně jaderného paliva (úplný text níže).
Podle této dohody Irán pošle uran na obohacení do zahraničí, v první fázi půjde po získání souhlasu od Vídeňské skupiny o dodávku 1 200 kg nízkoobohaceného uranu (LEU) do Turecka, které bude mít jeden rok na to, aby Iránu dodalo 120 kg jaderného paliva.
Tato dohoda potvrzuje "závazky v rámci Dohody o nešíření jaderných zbraní" a "právo všech zúčastněných stran, včetně Iránu", vyvíjet, zkoumat, vyrábět a používat jadernou energii (a aktivity jaderného palivového cyklu, včetně obohacování) "pro mírové účely, bez omezení".
Úplný text deklarace
Po setkání v Teheránu se Islámská republika Irán a níže podepsaní dohodli na následující deklaraci:
1. Potvrzujeme své závazky vyplývající z Dohody o nešíření jaderných zbraní, a v souladu s odpovídajícími články NPT se dovoláváme práva, že všechny zúčastněné strany, včetně Íránské islámské republiky, mají právo vyvíjet, zkoumat, vyrábět a používat jadernou energii (jakož i jaderný palivový cyklus, včetně obohacovacích aktivit) pro mírové účely bez omezení.
2. Vyjadřujeme své silné přesvědčení, že máme nyní příležitost začít s procesem, který vytvoří pozitivní, konstruktivní a nekonfrontační atmosféru, vedoucí k éře součinnosti a spolupráce.
3. Věříme, že výměna jaderného paliva přispěje k započetí spolupráce v různých oblastech, obzvláště těch, které se týkají mírové jaderné spolupráce, včetně oblasti jaderných elektráren a výstavby výzkumných reaktorů.
4. Na základě tohoto bodu je výměna jaderného paliva počátečním krokem začátku spolupráce a pozitivního a konstruktivního postupu mezi zeměmi. Tento krok by měl skončit součinností a spoluprací v oblasti mírových jaderných aktivit, které nahradí a vyhnou se jakémukoliv druhu konfrontace tím, že se zdrží opatření, činů a rétorických výroků, které by ohrožovaly práva Iránu a jeho závazky plynoucí z NPT.
5. Na základě výše uvedeného, abychom usnadnili jadernou spolupráci zmíněnou výše, Iránská islámská republika souhlasí s uložením 1200 kg LEU v Turecku s tím, že v tento LEU bude i v Turecku nadále vlastnictvím Iránu. Irán a MAAE mohou vyslat pozorovatele, aby monitorovali uskladnění LEU v Turecku.
6. Irán bude informovat MAAE písemně, prostřednictvím oficiálních kanálů, o své dohodě s výše uvedenými stranami do sedmi dnů od data této deklarace. Po pozitivní reakci Vídeňské skupiny (USA, Ruska, Francie a MAAE) budou rozpracovány další podrobnosti této výměny, prostřednictvím písemné dohody a řádného vypořádání mezi Iránem a Vídeňskou skupinou, které se výslovně zavazují dodat 120 kg paliva, potřebného pro výzkumný reaktor v Teheránu (TRR).
7. Až Vídeňská skupina oznámí svůj závazek a souhlas s tímto opatřením, obě strany se zavážou k uplatnění dohody, specifikované ve výše uvedených šesti bodech. Islámská republika Irán vyjádřila svoji připravenost – v souladu s dohodou – uložit svůj LEU (1 200 kg) do jednoho měsíce.
8. V případě, že body této Deklarace nebudou respektovány, Turecko, na žádost Iránu, vrátí rychle a bezpodmínečně íránský LEU Iránu.
9. Turecko a Brazílie uvítaly trvalou připravenost Íránské islámské republiky účastnit se na jakémkoliv místě, včetně Turecka a Brazílie, rozhovorů zemí 5+1 o společných obavách založených na nahromaděných závazcích podle obvyklých bodů jejich návrhů.
10. Turecko a Brazílie ocenily závazek Iránu dodržovat NPT a jeho konstruktivní roli při uplatňování jaderných práv členských zemí. Islámská republika Irán také ocenila konstruktivní úsilí přátelských zemí, Turecka a Brazílie, při vytváření vhodného prostředí pro uplatnění jaderných práv Iránu.
Zdroj: Pravda.ru
Překlad: Clair
Foto: zdroj