MPSV: Správná podoba nouze

Jelikož snaha prověřit, zda stát zbytečně neutrácí za předražené zakázky, se jeví jako příliš složitá, a leckomu ze Sdružení Sponzorů a Přátel Vlády by se nemusela líbit, je třeba nasměrovat pozornost úřadů (a hněv lidu) jiným směrem. K armádě nuzáků. Tunelářů sociálního systému, jak je označil známý ctitel transparence, Miroslav Kalousek.

Ministerstvo práce připravuje velkou změnu ve vyplácení sociálních dávek. Až osm set tisíc obyvatel, včetně všech lidí v hmotné nouzi, dostane místo peněz speciální platební kartu. Nevyberou si s ní v bankomatu a nezaplatí v baru. A když si koupí alkohol nebo cigarety, úřady to zjistí.“ (iDNES)

Nic proti kontrole čerpání dávek, zejména těch účelově určených. Příspěvek na bydlení má být vynaložen k úhradě bydlení, to dá rozum. Pokud je ale někomu (v souladu s pravidly a oprávněně) přiznána dávka na živobytí, je třeba mu diktovat jakou podobu má mít taková správná hmotná nouze?!? Je to dvacet bochníků chleba, nebo jeden bochník a piksla kaviáru měsíčně? Liberál by to nechal na uvážení dotyčných. Sociální inženýr by jim lístek na nákupy nejraději připravil sám… aby na něco nezapomněli, a aby na mnoho položek mohli naopak zapomenout předem.

„V rámci tohoto systému budeme moci zjistit, zda si člověk nekupuje nějaké nežádoucí zboží a přikročit i ke snížení sociálních dávek nebo přímo k jejich odebrání“, pravil první poddrábek MPSV, Vladimír Šiška. Proč jsou na neoficiální černé listině právě alkohol a cigarety? Ze zdravotních a osvětových důvodů? Kdeže…! Jsou to jen nejoblíbenější symboly marnotratnosti a neúčelného utrácení. Něčeho, na co by člověk v tísni rozhodně neměl nikdy mít…

Z tohoto pohledu je však ministerský seznam nežádoucího zboží naprosto nedotažený. A – nebojme se toho slova – odfláknutý… Chytrá a všímavá nová sociální karta by neměla proplácet ani pytlíky sušenek, chipsů a tyčinek. Bez alkoholu by tyto pochutiny stejně nikomu nechutnaly. Zapovězeny by měly být bonbóny, žvýkačky, čokoláda a cukrovinky. Místo kafe melta. Čaj pouze pigi. Naprosto netečná by měla být při placení balené vody (kohoutková snad neteče?!?), nedejbože limonád slazených. Sýr eidam, s maximálním podílem 30% tuku v sušině. Maso jen z nuceného výseku. Výjimečně gothaj, jako odměna za dobré chování (gothajovou výjimku vyjedná sociálně citlivý Vít Bárta, na mravy žadatelů dohlédne ABL…). Přísně zarazit by karta měla veškeré exotické ovoce, přimhouřit čip by snad mohla nad poloshnilou zeleninou z akčních slev. Bylo by ale žádoucí sledovat i nákup oblečení. A příslušné platební terminály umístit výhradně v second-handech. Zcela znemožněn by měl být přístup držitelů karet do prodejen s drogerií. Uznejte – hladce oholený, vymydlený a navoněný nuzák v do čista a do měkka vypraném oblečení… to prostě nejde dohromady.

Lze jen žasnout, kolika sociálními inženýry se může pochlubit tuzemská nepravicovější strana! Že se rypák státního dozoru zanoří občanům až hluboko do nákupních košíků, to se dalo očekávat naposledy za minulého režimu. Zdá se, že současná vláda má mocné inspirační zdroje.

Zneužít dávky bude těžší. Budou na kartě, která neplatí v baru

Sociální karta zavádí fašizující prvky ve společnosti

Jednej s člověkem jako s prasetem a začne chrochtat


Převzato z blogu autora

 


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments