Má silnější mandát vláda, nebo odbory?

Vláda systematicky odmítá odbory jako relevantního partnera pro jednání s tím, že odbory reprezentují jen zlomek občanů (podle různých (pro)vládních zdrojů to má být cca 500 000 či 15% občanů). Takto to vidí vláda, která získala 48 % hlasů při 63% volební účasti, přičemž takový mandát považuje za dostatečně silný k tomu, aby mohla provádět radikální, dlouhodobé a hlavně nevratné změny.

Jenže mezi vládou a odbory je jeden podstatný rozdíl: zatímco odbory zastupují přímo své členy, členská základna vládních stran je ve srovnání s odbory zcela bezvýznamná, mandát vlády je pouze odvozený z voleb.


A pak je zde faktor času: vláda svůj mandát odvozuje od voleb, které proběhly více než před rokem a byly silně ovlivněny mediální manipulací, ale především reflektovaly zcela jinou situaci. Za dobu od voleb se totiž vláda stačila fenomenálně historicky znemožnit. Jedna korupční kauza stíhá druhou, koalice se zmítá ve vnitřních křečích a vláda je politicky velmi slabá, zdiskreditovaná skandály a arogantní, ke vší smůle však disponuje značnou hrubou silou.


Naproti tomu odbory svůj mandát potvrdily naposledy minulý týden zrealizovanou stávkou v dopravě.


P. S. Podle nejčerstvějších zpráv Nečasově vládě věří jen 16 procent lidí. To mluví samo za sebe a myslím, že by bylo zajímavé porovnání mandátu současné vlády s mandátem KSČ na sklonku 40. let 20. století.


P. S. S. Odbory, na rozdíl od vlády, neřídí stát a nemohou schvalovat zákony, nejsou tudíž ani zdaleka tak nebezpečné jako vláda.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments