Maďarsko: Začala klaunská revoluce?

http://www.foreignpolicy.com/files/fp_uploaded_images/110617_clowns3_picnik.jpgNejvětší maďarské odborové svazy policistů, vojáků a hasičů demonstrovaly 16. června v Budapešti proti rozpočtovým škrtům. Demonstrace byla zatím největší z těch, které od dubna proběhly i v jiných maďarských městech. Podle nepřesných odhadů se zúčastnilo od 10 000 do 35 000 protestujících především proti zrušení předčasného odchodu do důchodu, a to i zpětně, což by přinutilo desítky důchodců nastoupit zpět do práce.

Mnozí demonstranti přišli v klaunských maskách a organizátoři demonstraci nazvali „Klaunskou revolucí“ v ironické reakci na vzkaz předsedy vlády Orbána, že na jednání s odborovými předáky vyšle „ministra klaunských věcí". Demonstranti pochodovali od prezidentského paláce k parlamentu a po cestě otevírali požární hydranty a používali kouřové bomby a sirény.

Policisté, hasiči a vojáci měli dříve možnost odejít do důchodu po 25 letech služby nebo v 57 letech v případě zdravotního omezení. To se týkalo i některých vysoce rizikových odvětví, jako je například těžba. Dle prohlášení Viktora Orbána není možné, aby někdo odcházel do důchodu před dovršením 65 let.

Podle zástupce vojenské unie je odborovým svazům znám stav maďarské ekonomiky, ale nehodlají se vzdávat nabytých práv. Maďarský státní dluh v současnosti činí více než 80 % HDP.

Foto: zdroj

Více informací najdete v článku Benjamina Cunninghama v The Prague Post

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments