Madoffův skandál: Židé jako zahanbené oběti
24. prosince 2008

Existuje škola Talmudu, která říká, že jedinci, který po své smrti předstupuje před Boha, bude dáváno mnoho otázek, první z nich bude: „Byl jsi čestný ve svých obchodech?“ Ale je to deset přikázání, která nejvíce přitěžují podle mínění rabína Davida Wolpeho z židovské kongregace Sinai Temple v Los Angeles mezi hříchy, za které čelí Bernard Madoff obvinění.

„Nesmí se krást“, řekl rabín Wolpe. „A toto je krádež globálního rozsahu.“

Přestože byl zjištěn plný rozsah zločinů, které Madoff ostatně přiznal, a které spočívaly v podvádění soukromých osob i charitativních spolků, jejich důsledky budou daleko větší. Židé z celé země totiž svým všeobecným pláčem odhalují něco o ztrátách, které, jak říkají, jsou větší než ty finanční, totiž ty teologické a osobní.
Najednou je zde žid, který podvedl židovské organizace, jež se snažily pomoci ostatním židům, zradil důvěru židů a základní principy židovských přikázání. Žid, který, jak říkají, vypadá jako vzor těch nejhorších antisemitských stereotypů o židovských bankéřích.

A tak se v synagogách a židovských komunitních centrech, na blozích a v nesčetných konverzacích mnoho židů bije v prsa – ne bez kajícnosti, jako při Jóm Kipuru, dni usmíření, ale protože podle nich Madoff přivodil hanbu na svůj lid jako přívažek k tomu, že je ošidil o peníze a podlomil vztahy důvěry, které k sobě poutaly židovskou komunitu.

„Židé měli velmi důvěrné vztah,“ řekl rabín Wolpe. „Není to jenom prostá důvěra, kterou sdílíme, je to smysl pro těsné společenské svazky, a tím samým způsobem, jako je to v rodině, kde můžete být zahanbeni tak jako nikdo jiný, když žid udělá takovou věc, ostatní židé se cítí být pohaněni takovým zástupcem. Rád bych věřil tomu, že každý, kdo by byl pozvednut do tohoto společenství a byly mu vštípeny židovské hodnoty, by byl lepší, než on.

Mezi zřejmými oběťmi Madoffa bylo mnoho židovských vzdělávacích a charitativních spolků, které kvůli jeho investicím ztratily majetek, včetně Yeshiva University, Hadassy, JCCANA a Humanitární nadace Elie Wiesela. Nadace Chaisovy rodiny, která provozovala vzdělávací projekty v Izraeli, byla přinucena ukončit činnost v důsledku ztrát z Madoffových investic. Mnoho z Madoffových individuálních investorů byli židé a podporovali židovské projekty, které on zjevně a velmi precizně vedl, protože viděli jeho společenskou angažovanost, a protože z něj vyzařoval povzbuzující pocit, že je jedním z nich.

„Židovský svět přestal být v jediném okamžiku tím, čím byl,“ řekl rabín Jeremy Kalmanofsky z kongregace Ansche Chesed v New Yorku.

Bradley Burston, sloupkař internetových novin haaretz.com, napsal 17. prosince: „Nový antisemitský Santa se jmenuje Bernard Madoff.“

Redakčně kráceno

Překlad: Stan

 
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments