Makejte, gádžové, ať se máme lépe

Volební heslo ústeckého hejtmana Šulce vyvolalo mnoho dohadů. Přitom je docela prosté – nemá žádný rasistický podtext a není vůbec namířeno proti Romům. Jednoduše říká „Pracujte, lidičky, ať se mám já líp“. Za osobní zájmeno je možno dosadit páně hejtmanovu suitu, jeho kamarády, eventuálně zaměstnavatele oněch gádžů. To pochopitelně taky nejsou žádní doslovní gádžové, to jsou námezdní pracovníci všeho druhu bez ohledu na barvu pleti a pohlaví.

Chlubila se mi před časem sousedka ve věku těsně před penzí, že dostala místo vrátné v jakémsi místním podniku. Komentovala to slovy „Dali mi tam osm tisíc, starej má deset. Na vyskakování to není, ale žít se s tím dá“. Zřejmě ano, když se stále potkáváme. A aby si skutečně tak nevyskakovala, má od předvčerejška plyn o deset procent dražší.

Pan hejtman si finanční reformou, kterou jeho strana vymyslela a prosadila, polepšil minimálně o sto tisíc. Sousedka si nepohoršila – jenže za všechno platí víc. Za potraviny, služby, energii, zdravotní péči. Pane Cikrte, myslíte, že si odřekne několik dortíků a její manžel půllitrů piva, jak to je namalováno ve vašem vtipném letáku, aby zašla k lékaři? O takových laskominách si dávno nechává jen zdát. Když jí něco je, uvaří si čaj, zkusí se vypotit a druhý den jde do práce, aby o své místo vrátné nepřišla. Kdyby totiž šla k lékaři, zaplatí tam regulační poplatek, v lékárně několik dalších a na nemocenské nedostane ani korunu – pardon, to bude platit až od nového roku. Dostane asi čtyřicet korun. Co vy na to, pane hejtmane? Můžete stokrát opakovat, že vám jde jen o regionální politiku a nic jiného – díky vaší finanční reformě se sousedčina rodina má tak, jak se má. Není daleko od pravdy, že právě ona a jí podobné financují vašich sto tisíc navíc.

Rozdílný příjem byl, je a bude vždycky. Vrátná nikdy nebude mít tolik jako lékař, ten nebude mít tolik jako senátor. Jen se vymyká zdravému rozumu, že si ten senátor přidá čtvrt milionu, odhlasuje si to a považuje za normální, aby mu to zaplatily vrátné na prahu seniorského věku.

Místopředseda ODS pan Bém včera prohlásil, že doufá v dokončení zdravotních a finančních reforem, které vymyslela jeho strana. Pokud si je představuje tak, jak probíhaly letos, tak se máme na co těšit. Zvláště, když pan Kalousek dodal, že skončily výjimečně dobré časy – pane ministře, jak tu dobu hojnosti, která končí, poznala moje sousedka? Vlastně máte pravdu, poznala, protože mohla chodit do práce za osm tisíc měsíčně. Ve zlých časech jí mohou vyhodit, jinou práci tady nesežene a bude na podpoře. Stane se z ní asociální živel, zneužívající štědrou ruku hodného státu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments