McChrystal odvolán, vše zůstává při starém

chrystal-demiseGenerál Stanley McChrystal, doposud veřejná tvář Obamovy oblíbené války, byl po roce bez ceremonií odvolán z funkce velitele okupačních vojsk v Afghánistánu a jeho místo z Iráku přejal „nový" generál David Petraeus. A všichni zúčastnění si pospíšili s ujištěním, že McChrystalova katastrofická strategie spočívají v eskalaci války na co nejzazší mez, bude pokračovat.


Vedení NATO, stejně jako britští nebo němečtí činitelé nebo afghánská vláda už společně vyjádřili názor, že strategie se nezmění a že v Afghánistánu bude vše pokračovat tak, jako od nástupu Obamy do funkce. Tedy další eskalace, další vojáci, další navyšování rozpočtu a další předpovědi, že se situace musí nejprve dále zhoršit, než se bude moci zlepšit.


V tomto ohledu je generál Petraeus dokonalou náhradou, protože existuje-li v americké armádě nějaký expert na předávání falešných naději Kongresu, pak je to právě on. Už jako velitel Centcom byl pravidelně povoláván, aby předvídal, že se situace v Afghánistánu bude zhoršovat, ale že na konci tunelu je světélko a pokud v něj bude americká vláda věřit, tak i tam někde uvidí i vítězství.

Experti se shodují, že jedinou změnou, kterou Petraeus přinese, bude změna rétorická. Generál totiž patří k rozhodným odpůrcům plánu, podle něhož by se Američané měli z Afghánistánu začít stahovat k červenci 2011.


Obama při oznámení McChrystalovy výměny prohlásil, že to nemá nic společného s „jakýmkoli pocitem osobní urážky" a dodal, že „plně souhlasí" s McChrystalovou strategií, která má pokračovat. Otázkou pak je, proč byl McChrystal vůbec odvolán, pokud nebyl tedy odvolán pro odvolání samé, pro naplnění předvolebního hesla „Potřebujeme změnu".


Reputace generála Petraeuse coby muže, který „vyhrál" válku v Iráku (která ovšem pokračuje dál) Pentagonu umožní vydávat McChrystalovu strategii za Petraeusovu strategii v iráckém stylu. Podrobnou analýzu by sice neustála, ale ve válečných dobách se sotva kdy co seriozně rozebírá, zvlášť v době, kdy Bílý dům žádá po Kongresu další a další miliardy na válčení. A pokaždé uspěje.

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments