Městská knihovna v Praze: Náklady vzrostou o stovky procent

Srpen 12, 2010Městská knihovna v Praze vydala tiskovou zprávu k tajně připravované novele autorského zákona. Podle knihovny přináší novela změny, které budou mít na činnost knihoven zásadní dopad: Pro celou síť knihoven v Praze znamená zvýšení nákladů o stovky procent.

Pirátské noviny oslovily několik desítek knihoven v bleskovém průzkumu, jak se knihovny od těch největších po nejmenší staví k novele. Pokud bude schválena současná pracovní verze, platily by knihovny za každou kopírku desítky tisíc korun ročně a za výpůjčky by platily dvakrát tolik než dnes.


Ze statistik Národní knihovny vyplývá, že celkový počet výpůjček se pohybuje kolem 75 miliónů. Tomu odpovídá dosavadní platba Dilii asi 30 miliónů; z toho 23 miliónů platí samotná Národní knihovna podle výroční zprávy (s. 36) za všechny veřejné knihovny.


Kateřina Bajo z Městské knihovny v Praze upřesnila, že „poplatek za půjčování knih v tomto okamžiku není hrazen z rozpočtu MKP, za knihovny je tento poplatek hrazen prostřednictvím Národní knihovny, tedy v podstatě z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.“


Pirátské noviny oslovily s žádostí o reakci ředitele Dilie Jiřího Srstku, který je však na dovolené, a ani Český svaz nakladatelů a knihkupců do vydání článku neodpověděl.

Nakladatelé si přihřáli polívčičku

Zvýšení by znamenalo, že knihovny by zaplatily celých 75 miliónů (tj. 1 Kč za 1 výpůjčku). Tyto peníze by zaplatilo ministerstvo kultury prostřednictvím účelové dotace. Dosud šly všechny peníze z výpůjček autorům. Nově by část měli dostat nakladatelé. Typické pro Českou republiku přitom je, že práva autorů a nakladatelů dohromady spravuje jeden kolektivní správce, a to Divadelní literární agentura (Dilia), kterou vede Jiří Srstka.


Z vybraných 75 miliónů by měla Dilia rozdělit mezi autory 60 % a mezi nakladatele 40 %, přitom přibližně 12 % by si strhla na režii. Dá se očekávat, že v důsledku novely by si nakladatelé takto „přihráli“ v době krize z rozpočtu ministerstva kultury na účet přes 10 miliónů. Změnu odůvodnilo ministerstvo harmonizací s rozdělením poplatku za kopírky.


Přitom poplatek za kopírky v prostorách knihovny by měl, jak podrobně informovaly Pirátské noviny, přesáhnout 100 000 Kč ročně pro jednu knihovnu s více než 5 kopírkami nebo tiskárnami. Tento poplatek platí knihovny za to, že svoje kopírky mohou v prostorách knihoven užívat návštěvníci ke kopírování.


Podle Městské knihovny v Praze by zavedení nového systému platby za kopírky „mohlo znamenat výrazné navýšení nákladů, přibližně v řádu mnoha set procent. Tak velká částka by nepochybně mohla zatížit rozpočet MKP a pravděpodobně by mohla znamenat možné omezení počtu kopírek i tiskáren v našich knihovnách, ale třeba také omezení rozvoje nových služeb, v krajním případě by mohla ovlivnit i nákup nových knih.“


Městskou knihovnu zastupuje při vyjednávání na ministerstvu kultury Národní knihovna ČR a Sdružení knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Kateřina Bajo doufá, že „výsledná podoba autorského zákona se ještě v mnohém bude lišit od této verze.“


Proti autorskému zákonu, který by podle vyjádření Městské knihovny mohl ohrozit rozvoj služeb a nákup nových knih, ale i znemožnit používání licencí Creative Commons na internetu, vznikla na facebooku skupina.

 

Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments