Mezinárodní den proti malárii, zbytečné nemoci hrozící polovině světa
 Tuto neděli 25. dubna si svět připomíná Mezinárodní den boje proti malárii, parazitární nemoci, které každoročně podlehne více než 100 milionů lidí. A to i přesto, že jde o dostupnými prostředky léčitelnou chorobu, které se dá navíc velmi efektivně předcházet. K tomu však chybí především vůle a zájem veřejnosti, kterou se již několik let o této zoufalé situaci snaží informovat dobrovolníci Humanistického centra Dialog v rámci kampaně STOP MALÁRIE.

 

Praha, 23. dubna 2010 – „V době, kdy jsme začínali s rozvojovými projekty v afrických zemích, jsme si společně s našimi místními kolegy uvědomili, že osvěta a dostatek informací právě o malárii, může pro mnohé místní obyvatele znamenat záchranu života,“ vysvětlila důvod vzniku kampaně Stop malárie Lucie Chocholatá, předsedkyně Humanistického centra Dialog, které tento projekt organizuje. V mnoha afrických zemích je totiž tato parazitární nemoc velice rozšířená a často brána jen jako lehké onemocnění. Hodně lidí ji proto má tendenci podceňovat, většina z nich, protože jde především o obyvatele subsaharské Afriky, však nemá finanční prostředky na vhodné léky a potřebné vyšetření. „Přitom včasná diagnostika a odpovídající léčba zvyšují obrovským způsobem pravděpodobnost záchrany života,“ upozornila Lucie. Sdružení proto do svých projektů zahrnulo kromě plánovaného vybudování zdravotnického střediska také osvětu v podobě přednášek na školách a informování veřejnosti. „V mnoha čtvrtích především v Guineji, kde je výskyt malárie jeden z největších na světě, organizujeme informační přednášky ve čtvrtích i v místních jazycích jako je susu či fulbština,“ uvedla Lucie. 

V České republice pak sdružení organizuje především benefiční projekty, které pomáhají v rozvoji zdravotního centra ve čtvrti Matam Lido. Šlo především o kalendář Stop malárie, na kterém se podílela řada jmen českého showbusinnesu, ať už to byla herečka Jana Švandová, spisovatel Arnošt Lustig či modelka Lucie Váchová. „Věrnou spolupracovnicí projektu je také Helena Zeťová, která již přes naše sdružení několik let podporuje tři guinejská dítka ve vzdělání. V současnosti se podílí na dalším projektu, který by měl na rozvoj zdravotního střediska přispět,“ uvedla Lucie. Zdravotní centrum v Conakry, hlavním městě Guineje, vzniká pod dohledem místního lékaře, pediatra a specialisty na malárii Abdoulaye Baha, který s Dialogem spolupracuje již řadu let. „Máme k dispozici již vhodné prostory, kde se bude ordinovat. Nyní však potřebujeme nakoupit zdravotnický  materiál a další pomůcky, především mikroskop, který je pro včasnou diagnostiku nejdůležitější,“ uvedl guinejský lékař Abdoulaye.

 

STOP MALÁRIE je jedním z projektů Humanistického centra Dialog v rámci Kampaně lidské podpory. Jeho cílem je především včasná prevence formou osvěty, ale také konkrétní pomoc na nejvíce postižených místech. Například vysoušení louží, které se po deštích stávají líhní komárů, distribuce moskytiér, ale také zajištění včasné diagnostiky, která může v mnoha případech zachránit život. V současné době je proto prioritou projektů získat finanční prostředky na vybavení laboratoře a zdravotního centra v Conakry (hlavním města Guineje). Pokud vás tento projekt zaujal, můžete přispět k jeho realizaci.
Bank. účet: 51-168 765 02 57/0100 KB Praha 5 – Smíchov, var.s. 60021.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments