Michael Moore: Řekli, že by mě měli „shodit ze skály“
V televizní a rozhlasové show Democracy Now, ve které byl hostem Amy Goodmanové bývalý viceprezident CIGNA, jedné z největších národních zdravotních pojišťoven, bylo odhaleno, že CIGNA se setkala s dalšími velkými zdravotními pojišťovnami, aby vymyslely plán na to, jak mě šikovně „shodit ze skály“. 

Rozhovor obsahuje nová odhalení o tom, jak vyděšený byl zdravotnický průmysl z toho, že by film Sicko mohl podnítit veřejnou vlnu podpory pro „socializované zdravotnictví“.  Takže se velké zdravotní pojišťovny sešly nad řešením tohoto společného úkolu:  Zabránit americkému lidu), aby viděl Sicko – a najít způsob, jak mě poškodit (soukromě, v zaměstnání nebo … i fyzicky?). 

Podívejte se na tento fascinující úsek rozhovoru s Wendellem Potterem:

WENDELL POTTER [bývalý vedoucí pracovník, CIGNA]: …Měli jsme obavy z toho, že by tento film [Sicko] mohl být stejně úspěšný, jako byl Fahrenheit 9 / 11. A věděli jsme, že kdyby to tak bylo, tak to by to opravdu byla změna veřejného mínění o našem systému zdravotní péče takovým směrem, který by poškodil zisky zdravotních pojišťoven. Takže bylo velmi důležité v této (agresivní) kampani

uspět. U jednoho bodu během strategického jednání, jeden z lidí, od APCO (firmy pro veřejné vztahy zdravotních pojišťoven) řekl, že pokud by naše úsilí, naše počáteční úsilí, nebylo úspěšné, pak bychom museli přistoupit k té části kampaně, jež by shodila Michaela Moora ze skály. Není to sice míněno doslova, ale –

AMY GOODMAN: Jste si tím jistý?

WENDELL POTTER: No, moc jistý si tím nejsem. Abych vám řekl pravdu, když jsem začal dělat to, co dělám (tedy „práskače“), obával jsem se o své vlastní zdraví a pohodu, možná to byla jen paranoia. Ale tyto společnosti chtějí zvítězit za každou cenu. A my zde mluvíme o hodně velkých penězích v sázce – jde o miliardy a miliardy dolarů.

AMY GOODMAN: Takže o čem to mluvili, když řekli: „Pokud to nebude fungovat, shodíme ho ze skály?“

WENDELL POTTER: No, jednalo by se jen neuvěřitelně intenzivní PR úsilí, a pokud by to bylo nutné, vynaložilo by se ještě více peněz na hanobení Michael Moora, aby byl jako filmař ještě více zdiskreditován.

AMY GOODMAN: Takže jste si ho proklepli?

WENDELL POTTER: Ó, ano, přesně tak.

AMY GOODMAN: Vy osobně?

WENDELL POTTER: No, byl jsem jen součástí celého toho úsilí. Nedělal jsem to přímo –  jedním z důvodů pro najímání APCO a práci s obchodními asociacemi je, že jsem se zbavil odpovědnosti za výkon tohoto druhu práce. Platilo se za to, aby to bylo uděláno lidmi, kteří byli odborníky v tomto druhu šetření.

AMY GOODMAN: Ale oni si ho už osobně proklepli?

WENDELL POTTER: Určitě. Věděli jsme o něm asi tolik, kolik toho ví o sobě on sám.

AMY GOODMAN: O jeho ženě, o jeho dítěti, o…  

WENDELL POTTER: No jistě. Víte, je důležité vědět všechno, co byste mohli být schopni použít proti někomu v nějakém typu kampaně, abyste ho zdiskreditovali profesionálně a často i osobně.

AMY GOODMAN: A použili jste to?

WENDELL POTTER: Používá se to, pokud je třeba.

Rozhovor pokračuje Potterovým odhalením, jak byla jeho operativní skupina schopna dostat témata a pomluvy do článků v New York TimesCNN. Je to mrazivý pohled do toho, jak snadné je zmanipulovat naše mainstreamová média – a jak se zdravotní pojišťovny obávaly toho, že by americký lid mohl požadovat skutečný všeobecny systém zdravotní péče. a

Potter mluví zejména o tom, jak mohli být úspěšní v ovlivňování CNN, aby odvysílala věcně nepravdivý příběh o filmu Sicko jejím reportérem Sanjay Guptou (což vedlo k mému nechvalně známému utkání s Wolfem Blitzerem a později k omluvě CNN za dezinformace.

Potter věří, činnost při očerňování Sicko se zdařila tak, že tento film nakonec nedosáhl stejných výdělků jako Fahrenheit 9 / 11.

Aby bylo jasno, Sicko se stal třetím nejvýnosnějším dokumentárním filmem všech dob už v tuto chvíli. Protože uvedení filmu Sicko v červnu roku 2007 bylo tím, co poprvé od porážky zdravotnického zákona Hillary Clintonové v roce 1994 vyneslo otázku zdravotního pojištění na první stránky celostátních médií, domnívám se, že pomohl otevřít tento problém během volebního roku 2008 odhalením pravdy milionům Američanů o průmyslu zdravotního pojištění. Více než jedna osoba na Capitol Hill připouští, že Sicko byla velká pomoc v získání veřejné podpory pro kompromisní zákon, který nakonec prošel začátkem tohoto roku. Souhlasím však s tím, že jejich pomlouvačná kampaň byla účinná a vytvořila to pošramocen, v něž doufali – jednotné platby a možnost veřejného zdravotního pojištění se dokonce nikdy nedostali do opravdové debaty Kongresu.

(Byl jeden skutečný důvod, proč se na Sicko neprodávalo tolik vstupenek jako na Fahrenheit, a byl to těžký zločin, který byl spáchán – těžký zločin, o kterém budu mluvit poprvé v příštích týdnech nebo měsících na svých webových stránkách. Zůstaňte s námi.) 

Přečtěte si, prosím, nebo sledujte celý rozhovor s Wendellem Potterem. Je fascinující nahlédnout do zákulisí toho, jak korporátní Amerika opravdu řídí tuto zem. A jakmile by se jim někdo z nás dostal do cesty, pak musí být zastaven. To vyvolává otázku: Když vidíme, že je nás víc, než jich, jak dlouho je necháme pokračovat v ovládání naší demokracie?

Bůh žehnej naší vládnoucí třídě,

Michael Moore

P. S. Během několika příštích dnů budu pokračovat ve zkoumání těchto odhalení Wendella Pottera na Democracy Now a v jeho nové knize. Registrujte se prosím na mých webových stránkách.

Převzato z Huffington Post

Překlad: Aram

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments