Military monitor 38/2011

Pravidelný monitoring zpráv o zbrojení, konfliktech, chřestění zbraněmi, válečnických vášních a geopolitice za týden od 19. 9. 2011 do 25. 9. 2011. Tentokrát s prémií – obrázkem ze slavnostní přehlídky severokorejské traktorové divize.

Nočních úderů NATO v Afghánistánu několikanásobně přibylo. Neklamný příznak toho, že NATO nad Talibanem (nebo s kým se to tam kočkují) s přehledem vyhrává.


Americký raketový štít v Polsku bude do roku 2018 (US missile defence shield to be in Poland by 2018).


Dohoda NATO a Ruska o raketové obraně se očekává v květnu 2012 (Rasmussen expects missile shield deal with Russia by May).


USA nemají přehled o tunách jaderného materiálu, jinými slovy samy dost možná zajistily suroviny pro tzv. špinavou bombu. Ale to nevadí, už se nějaký „darebák“, kterého za její případné použití vybombardují a obsadí, najde.


Proč bude válka: „…pod mírovým povrchem doutnají čtyři nálože. Přestože každá z nich se může jevit jako dílčí problém, ve své kombinaci vytvářejí prohlubující se tendenci k velké válce.“


Raketové ambice Íránu: „Úspěchy Íránské Islámské republiky ve vyvíjení kompozitních materiálů svědčí o tom, že Írán zřejmě nevylučuje možnost vyvinutí mezikontinentální balistické rakety.“


USA v tichosti budují nové základny v Africe a na Arabském poloostrově. Nemají na důchody, nemají na zdravotnictví, nemají na školství, nemají na běžný provoz, ale na vojenskou expanzi najdou peníze vždy. Asi plánují, že to za ně někdo zaplatí z „daně za osvobození“. Tak kdo bude další Irák nebo Afghánistán?


USA chystají přísně utajované vylepšení vojenských družic: „…vojenské družice USA musí být do budoucna vybaveny zařízením, které umožní včas odhalit nepřátelské akce namířené pravě vůči satelitům…“


Rusko a Kazachstán vytvoří společný systém protivzdušné obrany.


Pákistán varuje, že USA riskují ztrátu spojence (Pakistan says US risks ‚losing an ally‘).


Ruská armáda získala do výzbroje raketový komplex Jars, nástupce Topol-M s doletem 11000 km a schopností překonávat raketovou obranu.


Rusko: Za virem, co napadl íránský jaderný program, stojí USA.


Raketová obrana NATO v Rumunsku představuje riziko pro Srbsko, protože hrozí, že Srbsko utrpí v případě raketového útoku kolaterální škody (NATO shield poses threat to Serbia, expert says). Srbové tomu vůbec nerozumím. Když radar v Brdech nepředstavoval žádné nebezpečí pro Prahu, jak by raketová obrana v Rumunsku mohla představovat nebezpečí pro mnohem vzdálenější Srbsko? To bude určitě Ruská propaganda!


Česká armáda zvažuje posílení pomocí odvodů žen a výhod pro záložníky. Abychom to s tím vzhlížením k Izraeli nepřehnali. To čekají regulérní válku, že mají pořád málo vojáků? Nebo snad dokonce plánují? Řekl bych, že AČR má trochu problémy s image, protože se stále více profiluje ne jako síla k obraně ČR, ale jako pomocný sbor na podporu severoatlantického imperialismu.


A nyní slíbená prémie:

Přehlídka divize bojových traktorů KLDR

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments