Ministerstvo zahraničí USA: Podporujeme Japonsko v jeho sporech o ostrovy s Ruskem
WASHINGTON: Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley v pondělí řekl, že USA podporuje Japonsko v jeho sporech o ostrovy s Ruskem.

„Stojíme za Japonskem ve věci jejich ‚Severních teritorií‘,“ řekl Crowley zpravodajům, když byl požádán, aby se k této záležitosti vyjádřil. Řekl, že Spojené státy povzbuzují Japonsko a Rusko k vyjednání skutečné mírové dohody ohledně tohoto sporu i dalších problémů. 

Ruský prezident Dmitrij Medveděv navštívil v pondělí ostrov Kunaširi, jeden z ostrovů držený Ruskem, na nějž si nárok uplatňuje také Japonsko. Medveděv se stal prvním vrcholným představitelem Ruska nebo bývalého Sovětského svazu, který kdy cestoval na kterékoli sporné ostrovy, jež Japonci označují jako Severní teritoria a Rusové jako Jižní Kurily.

Návštěva vyvolala silnou reakci v Japonsku. Po příjezdu Medvěděva na ostrov si japonský ministr zahraničních věcí Seidži Maehara nechal předvolat ruského velvyslance, aby podal protestní notu proti této návštěvě. Ruský vyslanec však trval na tom, že prezidentova návštěva je vnitřní záležitostí Ruska.

Na oplátku ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov v pondělí řekl, že japonský velvyslanec bude předvolán na ruské ministerstvo zahraničních věcí kvůli tokijské reakci na Medvěděvovu návštěvu Kurilských ostrovů. Ministr řekl na tiskové konferenci, že japonská reakce na Medveděvovu návštěvu je "nepřijatelná", a dodal, že  „je to naše země a ruský president navšívil ruskou půdu.“

Čtyři sporné tichomořské ostrovy byly okupovány sovětskými vojisky v roce 1945 a jsou v současnosti pod ruskou kontrolou. Rusko a Japonsko měly dlouho podivné vztahy kvůli územním sporům o těchto ostrovech, které blokovaly mírovou smlouvu mezi oběma zeměmi od konce 2. světové války.

Převzato z Global Research

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments