Místo řešení, klasické strašení

Zadula polnice a modrý vůdce Topolánek zavelel do útoku. Po oblepení celé republiky pekelným Paroubkem dnes přišla na paškál i celá sociální demokracie. Nejdříve zemědělcům vysvětlil, že hrozí nástup jakési fiktivní KSČSSD. Poté se rozhodl oslovit * i různé menší strany, sdružení, weby a jiné spolky a navrhl jim jakousi novodobou mutaci Národní fronty, kde by samozřejmě vedoucí roli měla vznešená ODS. Na tiskové konferenci vysvětlil, že tím chce zabránit návratu před rok 1989.

Vezměme jeho výzvu doslovně. Znamená to, že česká sociální demokracie je nemocnějším světovým hráčem. Pokud vyhraje volby, tak se jí podaří nejdříve podaří obnovit Sovětský svaz, tomu rozkáže obsadit přibližně polovinu Evropy a obsazené státy společně vytvoří Varšavskou smlouvu (odpůrci Lisabonu ale možná zajásají, již nebudeme v té nelidské EU). Souběžně dojde k znárodnění téměř celého hospodářství, ODS se sloučí s ČSSD (Topolánek v exilu založí Pravou ODS) a lidovci se tradičně chopí svého podílu na vládě. Rozpočet ale bude vyrovnaný, takže Václav Klaus, který komunistické vyrovnané rozpočty obdivoval, možná bude patronem celé přeměny. Na hranicích vyroste nová železná opona, svoboda slova bude potlačena. Celé to zní naprosto nesmyslně, zvláště v době NATO a EU, ale nesmyslná tvrzení to je jedna ze specialit falešného a prázdného předsedy modrého ptactva.

A nyní vraťme se zpět od fantasmagorií Mirka Topolánka k realitě. Předpokládejme, že ČSSD vyhraje volby a spolu s KSČM budou mít nadpoloviční většinu. Vynechme teď menší strany i když ty do povolebních vyjednávání vnesou další trumfy. Přímá koalice s komunisty je velmi nepravděpodobná (hrají tu zvláště roli rozdílné přístupy obou stran k NATO a EU), mnohem pravděpodobnější je obdoba jakési opoziční smlouvy. Ale i kdyby došlo ke koalici, tak se ve skutečnosti nic děsivého nestane. Sociální demokraté jako strana jsou velmi silně proevropští a v EU jakýkoliv totalitní stát nebo stát drasticky omezující soukromé vlastnictví neexistuje a nemá právo existovat (a představa všemocného Jiřího Paroubka co ovládne EU je snad dobrá jen pro modré paranoiky). Taková vláda bude výrazně více levicová, pravděpodobně prosadí vyšší zdanění, udrží státní zdravotnictví a penze, zbrzdí deregulace a nebude se s hurá optimismem vrhat do dalších privatizací. Neboli se bude chovat podobně jako různé levicové vlády v histori Unie, z nichž některé byly úspěšné a jiné ne (stejně jako to bylo i u vlád pravicových). Nelze předem říci, jak jejich hypotetické vládnutí dopadne, navíc v dnešním globalizovaném světě může přijít tolik neočekávaných událostí, že ani nejmocnější věštci opírající se o autoritu Saturnu a Jupiteru budoucnost nepředpoví. Z hlediska klientelismu asi také k velkým změnám nedojde a to proto, že na krajích již koalice nejsilnějších levicových stran existují (nebo jejich opozičně smluvní varianty) a žádné drastické změny nenastaly. Bohužel asi ani na plus, ale to realisté očekávat nemohli.

Mirek Topolánek by si měl uvědomit, že strašení komunismem funguje jen na úzkou skupinu jeho fanatických voličů, kteří mu sice zajistili výhru ve volbách do Evropského parlamentu, ale v porovnání s předchozími volbami před pěti lety jich nepřibývá. A to co stačilo na výhru při účasti 30 procent je příliš málo pro předpokládanou účast dvojnásobnou. Také by měl pochopit, že v jeho zájmu není nějaká velká Národní fronta. Lidé menší strany volili právě proto, že jim parlamentní představitelé nevyhovují, takže i slepenec by nadpoloviční úspěch téměř jistě nečekal – hlasy by dostal někdo jiný, kdo nepodporuje modrou hegemonii. ODS jasně potřebuje jednoho stabilního středopravicového partnera v parlamentu a lidovci zatím vždy byli a budou velkou neznámou (stačí si jen připomenout velký obrat pana zásadového Top Kalouska v roce 2006). Jen s takovým partnerem budou mít občanští demokraté v případě výhry velkou šanci na sestavení vlády, která by nepotřebovala hlasy těch zlých socanů z roku 1988.

————–
Oslovené subjekty:

Politická strana Věci veřejné
SNK Evropští demokraté
Unie svobody – DEU
Evropská demokratická strana
Starostové a nezávislí
Strana soukromníků ČR
Strana svobodných občanů
Top 09
Občanská inciativa PRO
Centrum pro studium demokracie a kultury
Občanský institut
Liberální institut
Mladí konzervativci
Antikomunismus.cz
Virtually.cz
Opona o.p.s.
o.s. Jihočeští taťkové
Asociace soukromého zemědělství ČR
Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR
Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky
Svaz podnikatelů ve stavebnictví v České republice
Unie zaměstnavatelských svazů České republiky
Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu
Česká manažerská asociace
Svaz průmyslu a dopravy ČR
Konfederace politických vězňů České republiky
Asociace inovačního podnikání České republiky
Hospodářská komora České republiky

a další

Originální Národní fronta také oslovila mnoho subjektů – zde.
 
Převzato z blogu Modrá šance

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments