Mordechaj Vanunu znovu ve vězení

mordechaj-vanunuIzraelský soud poslal na další tři měsíce do vězení Mordechaje Vanunua, nyní údajně za to, že odmítl vykonávat veřejně prospěšné práce.


Někdejší jaderný technik Vanunu se stal legendou, když v roce 1986 světu odhalil existenci izraelského jaderného programu. Izraelská tajná služba Mosad ho unesla z Evropy a Vanunu byl v roce 1988 za velezradu odsouzen k 18 letům vězení. V roce 2004 byl propuštěn, ovšem s podmínkou, že se nebude stýkat s cizinci a mluvit s médii, což Vanunu, Žid původem z Maroka, nesčetněkrát porušil.


Soud mu nyní za to nařídil veřejně prospěšné práce. Vanunu požádal, aby je mohl vykonávat v arabském východním Jeruzalémě, protože měl obavy, že by mu v židovských čtvrtích, v nichž je považován za zrádce, hrozilo nebezpečí. Soud jeho žádost zamítl, Vanunu na veřejně prospěšné práce nenastoupil a dostal tak nyní další tři měsíce.


Podivné je přitom konstatování soudu, podle něhož je Vanunu – po 18 letech vězení a poté, co světu už dávno řekl vše, co věděl – dál hrozbou pro izraelskou národní bezpečnost. Média soudí, že zbytečná perzekuce Mordechaje Vanunua je jen dalším dokladem faktu, že se Izrael pomalu ale jistě stává (pokud už se jím nestal už dávno, samozřejmě) policejním státem. Připomínají přitom kauzy novinářky Anat Kamové, deportaci španělské hvězdy Ivána Prada nebo nedávné zatčení dvou izraelsko-arabských politiků z Haify, které tajná policie Šin Bet obvinila ze špionáže ve prospěch Hizballáhu. Jak v případě Kamové, tak i v případech Amíra Machúla a Omara Saída přitom policie zatčení tajila a oznámila je až se značným zpožděním.

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments