Mossad v Americe
Srpen 26, 2010

Izraelská vláda tvrdí, že není špionáží proti Spojeným státům to, co je určeno médiím a pro potřeby veřejnosti. Skutečností je, že se izraelské zpravodajské služby intenzivně zaměřují na Spojené státy, a to zejména ve snaze o získání vojenských i civilních technologií s dvojím užitím. Izrael je, ze států s přátelskými vztahy s Washingtonem, v čele aktivního špionážního úsilí, namířeného proti americkým společnostem a ministerstvu obrany. Je také dominantní ve dvou komerčních odvětvích, která mu umožňují rozšířit svůj vliv ve vnitrostátních amerických infrastrukturách Ameriky – v leteckých společnostech a zabezpečení telekomunikací. Izrael předpokládá, že získá schopnost sledovat téměř všechny telefonní záznamy pocházející ze Spojených států, přičemž o mnoha izraelských bezpečnostních společnostech v letecké dopravě je známo, že působí jako místní agentury Mossadu.

S tím, jak se zvyšuje napětí kolem Íránu, přibývá zpráv od kontrarozvědky, že izraelští agenti se stávají stále více agresivními vůči muslimům žijícím ve Spojených státech, a stejně tak stupňují své aktivity zaměřené proti kritikům. Svědčí o tom množství případů, kdy je FBI podáváno hlášení o příslušnících Mossadu, kteří navazují kontakty s vůdci komunit, které sdružují Američany arabského původu, a přitom se jim lživě prezentují jako „výzvědná služba USA.“ Protože jen málokterý muslim by spolupracoval s Izraelci, dělá se to z toho důvodu, aby se zvýšila pravděpodobnost, že ti, na něž bylo zacíleno, budou spolupracovat. Je to jedna z forem operací s falešným krytím (false flag operation).

Důstojníci Mossadu se snažili naverbovat Američany arabského původu jako zdroje, připravené informovat je o jejich spolupracovnících a sousedech. Pokusy, které se uskutečnily v New Yorku a New Jersey, byly údajně neobratně provedeny, takže u cílů operace vzbudily podezření. Tito Araboameričané odmítli žádosti o spolupráci a některé kontakty byly nakonec nahlášeny FBI, která zjistila, že nejméně dva z důstojníků Mossadu jsou paradoxně izraelští Arabové, kteří působí v izraelské misi při OSN v New Yorku a mají krytí jako pracovníci konzulátu.

V jiném bizarním případě byl Phil Tourney, který přežil potopení americké válečné lodi Liberty, osloven v jižní Kalifornii cizincem, který se nakonec představil jako zástupce izraelské vlády. Tourney byl zesměšňován a společně s novinářem Markem Glennem, který podal zprávu o osudu Liberty, vystaven vyhrožování ze strany tohoto Izraelce. Tourney byl osloven v hotelovém salonku, a není úplně jasné, jak se Izraelci podařilo zjistit jeho totožnost. Přesně však věděl, kdo Tourney je, a z pozice veřejného činitele komentoval případ lodi Liberty, přičemž řekl, že lidé, kteří byli zabiti na palubě, dostali to, co si zasloužili. Bylo tam několik svědků incidentu, včetně  Tourneyovy manželky. Tato hrozba byla ohlášena FBI, která ji vyšetřuje, ale Tourney a Glenn mají dojem, že incident není brán tímto úřadem vážně.

Zdroje z FBI naznačují, že zvýšení aktivity Mossadu je vážný problém, zvláště když se Izraelci vydávají za vládní úředníky Spojených států, ale zároveň konstatují, že existuje jen málo možností, jak to zastavit, když ministerstvo spravedlnosti odmítá zahájit jakékoliv represivní akce či trestní stíhání proti důstojníkům Mossadu, kteří byli identifikováni jako osoby zapojené do této nelegální činnosti. 

V jiném probíhajícím izraelském špionážním případu to vypadá, že Stewart Nozette pravděpodobně míří na svobodu, podle toho, jak se jeho případ u soudů hlavního města Washingtonu protahuje. Nozette, vědec vědec v oboru letectví s prověřením na „přísně tajné“ a přístupem k vysoce citlivým informacím, nabídl k prodeji utajované materiály muži, o němž předpokládal, že je důstojníkem Mossadu, ale z něhož se místo toho vyklubal agent FBI. Nozette je ve vězení od října, ale nyní mu byl dopřán další devadesátidenní odklad, takže jeho právníci mají možnost zkontrolovat doklady ve vládních případech, z nichž mnohé jsou důvěrné.

Pokud Nozette bude požadovat, aby tyto citlivé informace byly použity na jeho obranu, bude jeho případ pravděpodobně dále postupovat podle vzorce, který byl již použit u devětkrát odloženého procesu se špiony AIPAC Stevem Rosenem a Keithem Weissmanem, kteří byli nakonec v dubnu 2009 propuštěni poté, když státní zástupce rozhodl, že jejich případ nelze uzavřít, aniž by tím nebyly způsobeny značné škody na národní bezpečnost. Měsíc po Rosenovi a Weissmanovi byl osvobozen Ben-Ami Kadish, který se přiznal k tomu, že předal Izraeli tajné vojenské dokumenty v době, kdy pracoval jako inženýr u Picatinny Arsenal v New Jersey. Kadish odešel od Manhattanského soudu po zaplacení pokuty. Nebyl uvězněn a stále dostává podstatnou část své výsluhy od amerického ministerstva obrany.

Mainstreamová média informovala o soudním řízení s Rosenem a Weissmanem chaoticky, kauza Ben-Ami Kadish však nebyla prakticky vůbec zpravodajsky pokryta, bylo to dokonce horší než v případě Nozette. Srovnejme si to s nedávným zpravodajstvím o ruských špionech, kteří podle všeho neudělali téměř nic a nikdy neobdrželi žádné utajované informace. Je těžké se vyhnout závěru, že špionáž pro Izrael je beztrestná.

Philip Giraldi, bývalý důstojník CIA, je výkonným ředitelem Rady pro národní zájmy (Council for the National Interest). Jeho rubrika Temné pozadí (Deep Background) vychází každý měsíc výhradně v The American Conservative. Je častým přispěvatelem Global Research.

Převzato z Global Research

Překlad: Aram

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments